Podróże

Ciekawostki o afrykańskim języku suahili

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Czarnoskóra kobieta

Szacuje się, że istnieje ok. 7 tysięcy używanych języków. Trudno jednak przyjąć ich dokładną liczbę, ponieważ językoznawcy spierają się co do klasyfikacji niektórych etnolektów. Dla Europejczyków jednymi z najbardziej egzotycznych języków są te, którymi posługuje się ludność na kontynencie afrykańskim. Jednym z nich jest język suahili.

Język suahili używany jest w Afryce Środkowej i Wschodniej. Ma około 20 dialektów, a jednym z najpopularniejszych jest "unguja", który narodził się w Zanzibarze. Językiem tym, jako językiem ojczystym, posługuje się około 800 ludzi.

Język suahili – najważniejsze informacje

Język suahili wywodzi się z rodziny języków bantu, które z kolei wchodzą w skład bardzo dużej rodziny językowej nigero-kongijskiej. Do najważniejszych języków tej grupy zalicza się m.in. język zulu, rwanda, makua, bemba czy tonga, jednak jednym z najpopularniejszych jest język suahili. Używa się go w Afryce Środkowej oraz Wschodniej, m.in. w Tanzanii, Kenii, Demokratycznej Republice Konga czy Ugandzie. Językiem suahili posługuje się ok. 800 tysięcy ludzi w Afryce.

Różnice kulturowe

Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców AmerykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Suahili nazywany jest inaczej językiem swahili lub kiswahili. Nazwa języka w suahili, czyli kiswahili, wywodzi się z języka arabskiego, gdzie "ki" jest przedrostkiem, który oznacza język, a "sahil" (l. poj.) i "sawahili" (l. mn.) określają wybrzeże. Nazwa języka nie jest przypadkowa, powstał on bowiem na wybrzeżu Afryki, pozwalając na łatwą komunikację umożliwiającą sprawną wymianę towarów z kupcami. Z tego powodu język suahili zaliczany jest do grupy języków kontaktowych, a więc używanych podczas kontraktów handlowych i podróży. Na obszarze Indii do języków kontaktowych zalicza się Indii, a w Afryce Zachodniej – język hausa.

Język Suahili może być zapisywany zarówno w alfabecie łacińskim, jak i w alfabetach arabskich (co nie jest już często spotykane). Posiada około 20 dialektów, m.in. kiamu (używany na wyspie Lamu w Kenii), kimwita czy kingwana. Jednak najpopularniejszym jest dialekt unguja, który narodził się w Zanzibarze.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy został stworzony język suahili. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1711 roku z rejonów dzisiejszej Tanzanii. Język ten nie należy do najtrudniejszych, jednak sprawę komplikuje mnogość dialektów.

Nauka suahili

Kurs suahili na pewno nie jest tak popularny, jak kurs języka angielskiego czy hiszpańskiego, ale bez trudu można znaleźć oferty nauki tego afrykańskiego języka. Nauka suahili nie jest trudna. Język ten uważany jest za jeden z najprostszych języków afrykańskich, co spowodowane jest prostą wymową suahili. Słowa najczęściej czyta się tak, jak się zapisuje, chociaż oczywiście zdarzają się drobne wyjątki. W języku suahili "y" wymawia się jak "j", "j" jak "dż", "ch" jak "cz", "sh" jak "sz", "v" jak "w" a "w" jak "ł".

Nauka tego języka łatwa jest również z innego powodu. Często zdarza się, zwłaszcza w językach afrykańskich, że słowo wypowiedziane w inny sposób (głośniej, ciszej, z innym akcentem), może zupełnie zmienić jego znaczenie. W języku suahili takiego zagrożenie nie ma. Warto jednak pamiętać, że język ten posiada wiele dialektów, które bardzo różnią się między sobą. Zdarza się, że osoby posługujące się różnymi dialektami tego samego języka, mają czasem niemałe trudności z porozumieniem się.

Język suahili został zbudowany na języku bantu, przejmując z niego większość słownictwa. Jednak nie brakuje w nim również zapożyczeń. Największa ich liczba pochodzi z języka arabskiego, ale też z portugalskiego, perskiego, a nawet angielskiego.

Suahili – podstawowe zwroty

Każdą rozmowę w języku suahili należy rozpocząć od przywitania, które powinno być wylewne i uprzejme. W rozmowach grzecznościowych absolutnie nie można narzekać. "Cześć" w języku suahili to "Hujambo", a odpowiedź to "Sijambo". Jeżeli witamy się z większą liczbą osób, mówimy "Hamjambo", słysząc w odpowiedzi: "Hatujambo". Szczególnie grzecznie należy zwracać się do osób starszych, używając np. zwrotu "Shikamoo", co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "padać do stóp". W odpowiedzi można usłyszeć "Marahaba".

Przydatne zwroty:

  • Asante – dziękuję;
  • Tafadhali – proszę;
  • Msaada! – pomocy!;
  • Kwa Heri – do widzenia;
  • Ndiyo – tak;
  • Siyo – nie.

Ciekawostki związane z językiem suahili

Chyba każdy na świecie zna chociaż jedno zdanie w języku suahili, a jest nim "hakuna matata" z filmu "Król Lew", które tłumaczy się jako "żadnych zmartwień". W tym samym filmie bohaterowie zostali obdarowani imionami języka suahili: Simba to lew, Sarabi – fatamorgana, Rafiki – przyjaciel, a Kovu – skaza.

W suahili nagrywanych jest też wiele piosenek, również interpretacji muzycznych modlitw, np. "Ojcze Nasz" w języku suahili.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Olivier Blaise/Getty Images

Pozostałe wiadomości