Tylko trzech chłopców otrzymało to imię w 2023 roku. Uważane jest za smutne

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Masz 6 miesięcy, by łatwo zmienić imię dziecka
Andrzej – imię czy charakter?
Andrzej – imię czy charakter?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię?
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
Co mówi o tobie twoje imię? (cz. II)
To imię, choć doskonale znane jest uczniom, bywa rzadko wybierane przez rodziców. W 2023 roku otrzymało je tylko trzech chłopców. Co oznacza? Tłumaczy Rada Języka Polskiego.

Tristan - oryginalne imię dla chłopca

Wybór imienia nierzadko spędza sen z powiek rodzicom. Część z nich kieruje się modą, inni tradycją lub znaczeniem. Są i tacy, którzy stawiają na oryginalność, ale jednocześnie nie są pewni, czy urząd przyjmie ich propozycję. W takiej sytuacji znalazła się jedna z kobiet, która zwróciła się o pomoc do Rady Języka Polskiego:

Jestem przyszłą mamą, która zastanawia się nad imieniem swojego dziecka. Chciałabym prosić o opinię na temat imienia Tristan, gdyż nie znam nikogo o takim imieniu. Jest to imię (wg mnie) całkiem normalne i nie brzmi obcojęzycznie, a nie chciałabym przy rejestracji w USC mieć niepotrzebnych problemów.

Co oznacza imię Tristan?

Autorce wiadomości odpisała sekretarz doktor Katarzyna Kłosińska, która powołała się na opinię z 2008 roku profesora Andrzeja Markowskiego.

- Imię Tristan nie narusza zasad, którymi należy się kierować przy wyborze imienia dla chłopca. Nie jest zdrobnieniem, imieniem nieprzyzwoitym, wskazuje jednoznacznie na płeć dziecka, a jego konotacje literackie są oczywiste i bardzo pozytywne - czytamy. - Proszę tylko pamiętać o tym, że wiąże się ono z romańskim rdzeniem trist- (por. łacińskie tristis, francuskie, włoskie, hiszpańskie triste) znaczącym "smutny", też "ciemny, ponury, przykry" i zapewne imię bohatera utworu średniowiecznego nie było wybrane przypadkowo, jeśli przypomnimy sobie jego dzieje - dodano.

Choć legenda o Tristanie i Izoldzie znana jest uczniom, to rodzice rzadko wybierają imię nieszczęśliwie zakochanego rycerza. W 2023 roku otrzymało je tylko trzech chłopców. Natomiast za granicą cieszy się większą popularnością.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: parenting.pl/rjp.pan.pl

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości