Parenting

"Połóg to burza hormonalna, zmęczenie i bolesność". Położna radzi, jak przetrwać ten okres

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
Połóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?
Dzień Dobry TVNPołóg – jak przetrwać trudny czas po porodzie?

Wiele mówi się o porodzie, o opiece nad dzieckiem w pierwszych chwilach po narodzinach, jednak za mało uwagi poświęca się mamom, by psychiczne przygotować je do połogu. Niestety, dla wielu kobiet to niezwykle trudny czas, kiedy muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jak można im pomóc?

Trudny czas połogu

Niedawno Zofia Zborowska-Wrona opowiedziała w Dzień Dobry TVN o najtrudniejszych chwilach po porodzie. Dwa miesiące temu urodziła córkę Nadzieję i zmierzyła się z połogiem. Aktorka zaznaczyła, że jest to temat, któremu poświęca się za mało uwagi w dyskusji społecznej, a przecież jest to bardzo istotny moment w życiu każdej mamy.

- Miałam bardzo trudną ciążę, bardzo, bardzo trudny połóg, który tak naprawdę mnie zgniótł, ale dostałam nagrodę w postaci córeczki, która jest tak bardzo bezproblemowym dzieckiem - zwierzyła się wówczas aktorka.

By wesprzeć kobiety, które obecnie są w połogu lub niedługo zostaną mamami, powracamy do tematu. O tym, dlaczego każda kobieta inaczej przeżywa czas po porodzie, a także, kto może im pomóc, opowiedziały w Dzień Dobry TVN Joanna Kiełbasińska, położna oraz Agnieszka Ogłaza, mama szesnastomiesięcznej Janiny.

- Połóg to fizjologiczna część życia kobiety, która urodziła dziecko, trwa sześć tygodni. Należy przygotowywać pacjentkę do połogu, nie tylko do porodu, nie tylko do karmienia piersią. Ważne jest, by opowiadać przyszłym mamom, że mogą w ciąży wybrać położą z NFZ, czyli bezpłatnie. Do 21. tygodnia ciąży pacjentka powinna sobie ją wybrać i uwaga, to nie musi być położna z tej samej przychodni, w której jest dziecko - powiedziała Joanna Kiełbasińska.

Jakie emocje emocje towarzyszyły Agnieszce Ogłazie w trakcie połogu?

- Z jednej strony, jest to najważniejszy i najbardziej szczególny czas dla rodziny, bo pojawia się dziecko, na które długo czekamy. Z drugiej strony, pojawia się nowa sytuacja, nowe wyzwania, zadania. Jest to, nie ukrywajmy, stresujące. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. W mojej sytuacji ogromnym wsparciem był dla mnie mój mąż Janusz, wspaniała rodzina, a przede wszystkim Asia, którą miałam szczęście poznać na swojej drodze - podkreśliła Agnieszka Ogłaza.

Co mamę Janiny zaskoczyło w czasie połogu? - Duża doza burzy hormonalnej, dużym zaskoczeniem była fizyczność, czyli zmęczenie, bolesność, przełamanie się, żeby mimo wszystko robić to, co należy. (...) Najtrudniejsza była obsługa tego nowonarodzonego dziecka. Tutaj z wielką pomocą przyszła Asia. Fakt, że miałam komfort, że mogę zwrócić się do niej o każdej porze dnia czy nocy, że mam wsparcie, że nie jestem z tym sama, dawało mi poczucie bezpieczeństwa. Wydaje mi się, że dzięki temu udało mi się przejść przez połóg dosyć łagodnie. Mogłam konsultować z nią różne rzeczy, pokazywała nam, jak kąpać Janię, jak przewijać, pielęgnować, przystawiać do piersi. Wsparcie bliskich i życzliwych osób jest kluczowe w tym momencie - wyznała Ogłaza.

Połóg - wsparcie mężczyzny

Ojcowie dziecka mogą pomóc partnerce w czasie połogu. Na co powinni się przygotować?

- Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że będzie pojawiało się zmęczenie, ból. Przyszły tata może przed porodem spotkać się z położną swojej partnerki. Omawiamy wtedy, co się będzie działo, że w trzeciej, piątej dobie kobieta będzie zachowywać się w dany sposób - powiedziała Kiełbasińska.

Trudnym aspektem połogu jest zderzenie z rzeczywistością. - To taka sytuacja, kiedy myślimy, że dziecko będzie piło, jadło, spało o określonych porach, tak jak we wszystkich reklamach, a tak nie jest. Gra hormonalna jest tak potężna u kobiety po porodzie, że nie ma czasu na uśmiech. Mamy są niewyspane, ja zawsze mówię, że przez pierwsze dwa lata trzeba liczyć się z tym, że nie będzie się spało całą noc. Po to jest położna, żeby mogła pomóc - podsumowała Joanna Kiełbasińska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Pozostałe wiadomości