Parenting

Jak bez stresu odpieluchować dziecko? Tego pytania nie należy zadawać maluchowi

Parenting

Autor:
Justyna
Piąsta
Akcja odpieluchowania malucha...
Akcja odpieluchowania malucha...Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W życiu każdego malucha nadchodzi moment, gdy rodzice postanawiają zdjąć mu pieluchę i rozpocząć naukę korzystania z nocnika. Mariola Kurczyńska, ekspertka doradztwa rodzicielskiego, wyjaśniła w Dzień Dobry TVN, jak odpowiednio odpieluchować pociechę. Kiedy jest na to najlepszy moment?

Odpieluchowanie krok po kroku

Wiek odpieluchowania zaczął się przesuwać, ponieważ rodzice na co dzień chętnie używają jednorazowych pieluch. To wygodne rozwiązanie, ale nie można z niego korzystać zbyt długo.

- Pokolenie temu dziecko 5-letnie już absolutnie miało to dawno za sobą. Powinno się rozwijać bardziej intelektualnie, a temat pieluszki mieć już dawno za sobą. Dziecko nie będzie gotowe na odpieluchowanie, jeżeli my go na to nie przygotujemy. Kupujemy nocnik, kiedy maluch ma około 9 miesięcy, stabilnie siedzi. Wtedy nie zaczynamy odpieluchowania, ale oswajamy. Ściągamy pieluszkę, sadzamy i nie trzymamy do efektu. Chodzi tylko o oswojenie, zapoznanie się z nocniczkiem. Maluszki są bardzo ciekawskie i chętnie odkrywają świat. Nie mają żadnego problemu, robią to z wielką radością - powiedziała Mariola Kurczyńska.

Doradczyni rodzicielska wskazała, kiedy na pewno rodzice nie powinni rozpoczynać procesu zdejmowania pieluchy. - Nie robimy tego, kiedy np. rodzi nam się drugie dziecko i jest duża zmiana w domu. Na odpieluchowanie musimy mieć dobry miesiąc czasu, żeby to było na luzie. Pamiętajmy, że to może być tylko jedna zmiana naraz - podkreśliła ekspertka.

Jak odpieluchować dziecko?

Mariola Kurczyńska wyjaśniła, jak bezstresowo wdrożyć w życie korzystanie z nocnika. - Trzeba okresowo zdjąć pieluszkę, podstawić nocnik, zachęcić. Przede wszystkim nie należy zmuszać, nie należy sadzać dziecka aż do efektu, tylko wypracowywać nawyk. Zakładamy pieluszkę, zdejmujemy, sadzamy. Nic nie wydarzyło się, dobra, kolejny raz, kolejny raz. Trzeba dawać dziecku jak najczęściej okazję do załatwiania potrzeb do nocniczka i kompletnie się nie zniechęcać, jeżeli tam się nic nie pojawi. Nie nagradzać, nie karać, nie tłumaczyć, nie stresować pytaniem: "Chcesz siku?". To jest wielka presja, którą kompletnie nieświadomie na dziecku wywieramy - powiedziała.

W odpieluchowaniu bez wątpienia przyda się również czytanie dziecku książek i bajek na ten temat. - Uwielbiam świat maskotek, fantazji. To bardzo pomaga w przełamaniu (...) tematu nocnika. Nic na siłę, żadnego tabu, luz i bez presji. To jest najważniejsze - podsumowała Kurczyńska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości