Dziecko

Uważaj! Opryszczka u dzieci może skończyć się hospitalizacją

Dziecko

Aktualizacja:

Podczas gdy u dorosłych zazwyczaj jest to niewielka zmiana na ustach, u dzieci objawy opryszczki są zwykle o wiele groźniejsze. O tym jak przebiega ta choroba u najmłodszych pacjentów porozmawialiśmy z lekarzem Moniką Działowską.

Nawet 80- 90 proc. populacji jest nosicielami wirusa opryszczki. Niestety po zachorowaniu wirus już na zawsze pozostaje w organizmie człowieka. Uaktywnia się ponownie przy obniżeniu odporności, infekcji, przy notorycznym niewyspaniu czy stresie.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Jak pozbyć się opryszczki raz na zawsze? Polscy naukowcy opracowali lek, który zwalcza wirusa

Jak można się zarazić wirusem opryszczki?

Zaraża najczęściej wydzielina z pęcherzyków, które mamy najczęściej wokół ust czy nosa, ale także ślina.

Jeżeli dziecko dotknie ręką opryszczki mamy a potem dotknie swojej twarzy, lub jeżeli mama pocałuje dziecko w usta, choć ja bardzo przed tym przestrzegam, to jest to bardzo prosta droga do zakażenia

-informuje Monika Działowska.

Opryszczka groźniejsza dla dzieci niż dorosłych?

U dorosłych choroba przebiega w niegroźny sposób niewielką zmianą na ustach. Niestety przebieg choroby u dzieci jest nieco bardziej dramatyczny.

To zwykle dorosły zakaża dziecko. I pierwotne zakażenie jest zawsze najgorsze, najcięższe

- tłumaczy lekarz.

Najczęstszą postacią jest opryszczkowe i rozległe zapalenie jamy ustnej - gorączka, bolesne owrzodzenia, które nie pozwalają dzieciom jeść i pić - często kończą się hospitalizacją. Powikłania po tej chorobie mogą nawet zagrażać jego życiu.

My się bardzo obawiamy niemowląt, bo większe dzieci jeszcze mogą sobie dać z tą infekcją radę, to noworodek z infekcją wrodzoną jeszcze od mamy to jest stan zagrożenia życia

- mówi Monika Działowska.

Czy istnieje lek na opryszczkę?

Całkowite pozbycie się wirusa niestety jest niemożliwe, więc pomimo leczenia opryszczka może nawracać. Na opryszczkę stosuje się leki działające objawowo. Mogą to być maści z antybiotykiem lub plastry. Małe dzieci i chorych o ciężkim przebiegu leczy się postacią doustną lub dożylną.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Magdalena Gudowska

Pozostałe wiadomości