Newsy

Policja apeluje - w lesie na grzybach bardzo łatwo jest się zgubić

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Policja.pl
Dwie osoby patrzące na oznakowanie szlaku

Lubuska Policja apeluje, aby uważać w lesie na grzybobraniu. Bardzo łatwo jest się zgubić, a obecna pogoda nie sprzyja pozostawaniu na noc na świeżym powietrzu. Co zrobić, aby się nie zgubić?

Co dziesiąte zgłoszenie dotyczy osób, które wybrały się na grzyby i zgubiły się w lesie. O to nie jest ciężko, zwłaszcza, jeśli dobrze nie znamy terenu, a przy tym zapatrzymy się w ściółkę w poszukiwaniu dorodnych okazów.

Jak ułatwić policji poszukiwania

Przede wszystkim nie zwlekać z zawiadomieniem - niezależnie czy dotyczy nas samych, czy podejrzewamy, że ktoś znajomy lub bliski zgubił się w lesie. Jeśli nie możemy znaleźć drogi powrotnej powinniśmy jak najszybciej zadzwonić po pomoc. Jeżeli nasz telefon ma GPS warto znaleźć swoje współrzędne i podać je osobie, która odbierze zgłoszenie. Powinniśmy też starać się dotrzeć do głównej drogi. Z niej łatwiej będzie funkcjonariuszom odebrać taką osobę.

Nie warto czekać - noce są zimne i spędzanie ich w lesie bez przygotowania może doprowadzić do tragedii. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych. Z tego powodu policjanci informują, jak należy przygotować się na wycieczkę do lasu. Zawsze warto mieć na uwadze, że możemy się zgubić - taka świadomość pomaga zapobiegać podobnym sytuacjom.

Co zrobić, aby nie zgubić się w lesie na grzybobraniu

Lubuska policja odpowiada - jest wiele sposobów, aby temu przeciwdziałać. Przede wszystkim do lasu nie powinniśmy chodzić sami, zawsze warto iść z kimś i trzymać się w zasięgu wzroku. Na grzybobraniu obowiązkowo trzeba mieć naładowany telefon oraz latarkę - urządzenia te pozwolą odnaleźć nam drogę, nawet kiedy będzie ciemno, a w sytuacjach kryzysowych - będziemy mogli wezwać pomoc. Podobnie, jak w przypadku wycieczki w góry, powiadamiajmy bliskich, o której planujemy wrócić.

Kontrolowanie okolicy, zapamiętywanie charakterystycznych miejsc, drogowskazów oraz punktów orientacyjnych pomoże nie tylko w drodze powrotnej, ale też w sytuacjach zagrożenia życia. Dodatkowym zabezpieczeniem będą odblaski i jasna odzież, zwłaszcza, jeśli zgubimy się po zmroku.

Pamiętajmy, że jeśli nie znamy dobrze terenu, to nie warto oddalać się od głównych dróg i własnego samochodu. Pomocna będzie też mapa - zwłaszcza, jeśli zaznaczone są na niej oddziały lasów, które popularnie nazywane są "kwadratami", "sektorami" lub "działkami". Idąc przez las, możemy też rozglądać się w poszukiwaniu betonowych, sześciennych słupków, są one niskie i mają naniesione cyfry z numerami tych oddziałów. Podanie ich służbom pomoże w szybszym odnalezieniu.

Zobacz wideo: Pieszo wzdłuż Bałtyku

Pieszo wzdłuż Bałtyku
Pieszo wzdłuż Bałtyku Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Policja.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości