Newsy

Dostałeś smsa z banku? To mogą być oszuści, którzy wyłudzają dostęp do konta

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Osoba z kartą i telefonem w ręku

W okresie świąt, kiedy robimy dużo zakupów, oszustom dużo łatwiej jest podszyć się pod różne instytucje i wyłudzić nasze dane. Kolejny raz zespół CERT Polska ostrzega przed możliwością oszukania poprzez kampanię phishngową. Jak się przed nią uchronić?

Oszuści rozsyłają SMS-y, w których znajduje się link do fałszywego panelu klienta banku. Jeżeli dane zostaną wpisane, przestępcy uzyskują dostęp do naszego konta.

Nowa metoda oszustwa przez SMS

Zespół CERT w mediach społecznościowych przekazał informację, że obserwuje nową kampanię phishingową. Wykorzystuje ona wizerunki banków.

Jak opisują eksperci: "Do potencjalnych ofiar trafiają wiadomości SMS, których rzekomym nadawcą ma być ich bank. Treść SMS-a sugeruje, że mogła nastąpić próba oszustwa z wykorzystaniem konta bankowego adresata wiadomości i konieczna jest jego szybka reakcja. Odbiorca w tym celu zachęcany jest do wejścia na stronę podaną w linku zamieszczonym w wiadomości".

Zobacz wideo: Oszustwa na SMS-y od kurierów

Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów Źródło: Dzień Dobry TVN

Link przekierowuje jednak na fałszywy panel do logowania. Jeżeli osoba poda w nim dane, to udostępni je oszustom, którzy będą mogli niepostrzeżenie ukraść wszystkie środki dostępne na koncie. CERT Polska ostrzega, żeby uważać na otrzymywane SMS-y zachęcające do logowania do banku. 

Jak ustrzec się przed włamaniem na konto w banku?

Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność. Logować się do banku jedynie przez zaufaną aplikację oraz strony internetowe. Jeżeli ma się podejrzenie, że mogła nastąpić próba wyłudzenia danych lub doszło do ich przekazania poprzez skorzystanie z linku w SMS-sie, to trzeba jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem oraz zmienić hasło do bankowości.

W sytuacji, kiedy doszło już do wyłudzenia pieniędzy lub ich kradzieży, należy zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie.

Próba wyłudzenia pieniędzy poprzez logowanie do fałszywych systemów bankowych mogą dotyczyć podszywania się pod banki: GetinBank, Bank BPS, Bank ING. W związku z wzmożonymi akcjami phishingowymi wiele banków przestrzega swoich użytkowników przed możliwością próby danych przez oszustów. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: yourstockbank/Getty Images

Pozostałe wiadomości