Newsy

11 listopada wspólnie śpiewamy hymn. "Do akcji może się przyłączyć każdy"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Komunikat prasowy/niepodlegla.gov.pl
Warszawa

Już po raz 5. odbędzie się wyjątkowa akcja "Niepodległa do hymnu". W 104. rocznicę odzyskania niepodległości w całej Polsce i poza jej granicami w samo południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. - Wspólnie i ponad podziałami połączymy się i zaśpiewamy hymn - zapowiedział Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa".

"Niepodległa do Hymnu" - akcja łącząca Polki i Polaków

Polacy powszechnie angażują się we wspólne upamiętnianie odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Od 5 lat zrzeszają się w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu", by wspólnie zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

- 11 listopada w samo południe każdy Polak i przyjaciel Polski może zatrzymać się na chwilę, przyłączyć do organizowanych w okolicy uroczystości lub zorganizować wspólnie z bliskimi śpiewanie naszego hymnu. Możemy w ten sposób upamiętnić trud naszych przodków, którzy ponad wiek temu połączyli siły, by odbudować Niepodległą - tłumaczy Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

Ku pokrzepieniu serc

Ku pokrzepieniu serc
Ku pokrzepieniu sercArchiwum prywatne
wideo 2/12

Szkoły, samorządy, organizacje pozarządowe, instytucje kultury i nieformalne stowarzyszenia organizują w co najmniej 900 miejscach w Polsce (m.in. na Placu Zamkowym w Warszawie, na Rynku Głównym w Krakowie) i na świecie (m.in. Nowym Jorku, Kopenhadze, Toronto, Paryżu) wspólne śpiewanie hymnu.

- Zainteresowanie akcją "Niepodległa do Hymn" bardzo cieszy. Widać, że te 5 lat budowania wspólnoty wokół najbardziej dla nas uniwersalnych symboli przyniosło rezultaty, a Polacy chcą uczestniczyć we wspólnym świętowaniu ponad podziałami. Wiemy jednocześnie, że zgłoszone 900 akcji śpiewania hymnu to tylko część faktycznie odbywających się. Każdy z nas może zaśpiewać - nawet we własnym mieszkaniu z najbliższymi – podkreśla Wojciech Kirejczyk. 

- Niezależnie od tego, czy jesteśmy w Chicago, Rzymie, Kairze, Warszawie, czy w Ukrainie. Najważniejsza jest ta symbolika, że możemy to zrobić razem, gdziekolwiek jesteśmy. Do akcji może się każdy przyłączyć - dodaje Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa" w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

W Święto Niepodległości - obok wspólnego śpiewania hymnu - organizowanych jest wiele wydarzeń. Wśród nich Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu.

- To jedno z największych wydarzeń ulicznych w Warszawie. Parady uliczne, tańce, koncerty na żywo, pokazy zabytkowych pojazdów i przemarsze rekonstruktorów - to zaledwie fragment Festiwalu. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego powstanie scena muzyczna, na której wystąpią takie gwiazdy jak Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON czy IRA. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych tradycyjnie stanie się strefą zabaw dla dzieci - zapowiada Wojciech Kirejczyk.

- Dla miłośników tańców ludowych z Wielkopolski, Suwalszczyzny, Rzeszowszczyzny czy z centralnej Polski Niepodległa przygotowała Scenę Tańców Polskich - dodaje.

Więcej szczegółów na temat obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości na stronie internetowej poszczególnych organizatorów oraz na stronie niepodlegla.gov.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Komunikat prasowy/niepodlegla.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Velishchuk/Getty Images

Pozostałe wiadomości