Osoby z łuszczycą na basenie. GIS wydał oświadczenie

Kobieta z łuszczycą
Łuszczyca
Źródło: Tharakorn/Getty Images
Czy osoby chore na łuszczycę mogą chodzić na basen? Główny Inspektor Sanitarny wydał oświadczenie, które mówi jednoznacznie: "Tak!" Jak to tłumaczy?
 • Łuszczyca - co to za choroba?
  • Jeśli cierpisz na łuszczycę, czy możesz chodzić na basen? 
   • Leczenie łuszczycy - na czym polega?

    Zobacz też: Łuszczyca zaatakowała twarz Kim Kardashian!

    Łuszczyca - co to za choroba?

    Łuszczyca - ta przewlekła i nawracająca choroba ujawnia się zwykle między dziesiątym a czterdziestym rokiem życia. Na skórze chorego pojawiają się procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów.

    Jeśli cierpisz na łuszczycę, czy możesz chodzić na basen? 

    Masz łuszczycę i nie wiesz, czy możesz chodzić na basen? GIS zabrał w tej sprawie stanowisko. 

    Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną (...) Zmiany skórne będące objawem tej choroby nie niosą zagrożeń dla innych użytkowników pływalni - możemy przeczytać w oświadczeniu.

    Oznacza to, że jeśli cierpisz na łuszczycę, bez problemu możesz iść na basen i żaden z pracowników nie powinien ci tego utrudniać.

    W przypadku osób chorych na łuszczycę, u których nie występuje przerwanie ciągłości tkanki łącznej z punktu widzenia zagrożenia zdrowia innych osób kąpiących się, ograniczanie korzystania z obiektów basenowych jest nieuzasadnione.

    Leczenie łuszczycy - na czym polega?

    Leczenie łuszczycy polega na stosowaniu leków miejscowych o działaniu złuszczającym. Mowa tutaj o maści lub oliwie salicylowej, maści mocznikowej lub solankowej.

    Kolejny etap leczenia to leczenie polegające na redukcji proliferacji komórek naskórka. W tym przypadku stosuje się: dziegcie, antralinę, retinoidy, witaminę D3, kortykosterydy.

    W leczeniu łuszczycy stosuje się również fototerapię przy użyciu promieniowania UVA lub UVB. W przypadkach skrajnych lekarz zaleca fotoferezę.

    Zobacz też: 

    Zobacz film: Życie z łuszczycą, źródło: Dzień Dobry TVN

    Źródło zdjęcia głównego: Tharakorn/Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości