Moda i Uroda

Stworzyła buty z konopi siewnych. "Cholewka jest w 100 proc. biodegradowalna"

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Takie buty!
Takie buty!Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ochronę środowiska można wspierać na wiele sposobów, chociażby poprzez dokonywanie właściwych wyborów modowych. Kamila Cembor zaprojektowała buty, które idealnie wpisują się w tę koncepcję. W ramach pracy dyplomowej studentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła cholewkę wykonaną z biodegradowalnego materiału. W Dzień Dobry TVN utalentowana projektantka opowiedziała o zaletach wyjątkowego projektu.

"Takie buty" - oryginalny projekt studentki ASP

Nadmierny konsumpcjonizm oraz zatrważająca ilość odpadów tekstylnych na wysypiskach to efekty zjawiska określanego mianem "fast fashion". Nie da się ukryć, że nieodpowiedzialne użytkowanie rzeczy przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, w którym wszyscy żyjemy. Problem ten zwrócił uwagę Kamili Cembor. W ramach pracy dyplomowej studentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzyła nieprzeciętny model obuwia, który idealnie wpisuje się w koncepcję zrównoważonej mody.

Ochrona środowiska

Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłekDzień Dobry TVN
wideo 2/5

- Cholewka jest w 100 proc. biodegradowalna. W momencie, kiedy kończy się życie tego buta, cholewka trafiając na wysypisko śmieci nie zrobi praktycznie żadnego śladu dla środowiska. Podeszwy, których użyłam, są podeszwami z drugiego obiegu - wyjaśniła projektantka. Dodała też, że wykonane w ten sposób akcesoria mogą przykuwać uwagę nie tylko ciekawym fasonem, ale także kolorem.

- Udało mi się użyć do zrobienia tych butów tylko barwników naturalnych - zdradziła Kamila Cembor, prezentując modele zabarwione z pomocą czerwonej kapusty czy cytryny.

Biodegradowalna cholewka - z czego jest wykonana?

Wykorzystywanie ekologicznych rozwiązań w życiu codziennym to trend, który zwraca uwagę coraz większej liczby osób. Projekt "Takie buty" autorstwa Kamili Cembor z całą pewnością ma szansę wpłynąć na jego popularyzację. Projektantka dołożyła wszelkich starań, by nietuzinkowe akcesoria odpowiadały na potrzeby świadomych konsumentów.

- Wykorzystuję dół, który jest jeszcze w dobrym stanie (...) i dorabiam do tego cholewkę, która jest wykonana z konopi siewnych - wyjaśniła studentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednocześnie zwracając uwagę na szereg zalet naturalnego surowca. - Ich uprawa jest bardzo ekologiczna dlatego, że potrzebują 60-70 proc. mniej wody niż na przykład bawełna - podsumowała Kamila Cembor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości