Koronawirus

Czy jednostronne zapalenie płuc może oznaczać COVID-19? Dr Paweł Grzesiowski wyjaśnia

Koronawirus

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo często prowadzi do zapalenia płuc. Czy zmiany widoczne tylko w jednym płucu także świadczą o COVID-19? Odpowiedzi na to pytanie w Dzień Dobry TVN udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Jakie zmiany w płucach wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 po wniknięciu do organizmu atakuje przede wszystkim płuca. U sporej grupy chorych w narządzie rozwija się stan zapalny. Jeden z naszych telewidzów pyta: czy za jednostronne zapalenie płuc także może odpowiadać koronawirus? Odpowiedzi na to pytanie udzielił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

- Zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 mogą przebiegać pod postacią zarówno chorób układu oddechowego górnego odcinka, jak i dolnego. Rzadko kiedy to zapalenie płuc jest jednostronne, ale nie można tego wykluczyć. Typowy obraz radiologiczny dla COVID-19 to rozsiane zmiany zapalne widoczne w obu płucach - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Koronawirus SARS-CoV-2 - do jakich zmian prowadzi infekcja wirusem?

Infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 może zaatakować nie tylko płuca. Lekarze coraz częściej mówią, że COVID-19 należy traktować, jak chorobę wielonarządową. Zmiany mogą się pojawiać w sercu, nerkach czy układzie nerwowym chorego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Czy zwykłe przeziębienie może chronić przed zakażeniem SARS-CoV-2? Jest odpowiedź naukowców

Porusza się na wózku, bo COVID-19 odebrał jej siły. "Wcześniej byłam sprawna, jeździłam na rolkach"

Kwarantanna po powrocie do kraju. Kogo nie obowiązuje?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości