Najpopularniejsze symbole w senniku mistycznym

szczur
GeorgeDolgikh/Getty Images
Od zarania dziejów ludzie zastanawiają się nad znaczeniem swoich snów oraz tworzą próby ich interpretacji. Sennik mistyczny to zbiór snów z dokładnym wyjaśnieniem znaczenia konkretnych obiektów, które pojawiły się w marzeniach sennych.

Znaczeniem snów i tworzeniem pierwszych senników mistycznych zajmowali się starożytni filozofowie, tacy jak Arystoteles, Platon i Sokrates. Chińczycy z kolei uważali, że w trakcie snu dusza wychodzi z ciała człowieka. Od 1900 roku zaczęto tworzyć nowe interpretacje snów, które wiązały się z psychoanalizą i postaciami Freuda oraz Junga. Współcześnie w sennikach mistycznych znaleźć można alfabetycznie ułożone pojęcia, które odpowiadają najczęściej pojawiającym się marzeniom sennym.

Czym jest sennik mistyczny?

Sennik mistyczny to książka lub strona internetowa, gdzie opisane są najczęściej występujące sny i obiekty senne. Twórcy senników powtarzają za Jungiem, że sen to królewska droga do podświadomości, dlatego tak ważna jest dokładna interpretacja marzeń sennych. Psychologowie sugerują, że sny mogą być pewnego rodzaju wskazówką i uzewnętrznieniem ludzkich emocji oraz podświadomych lęków lub obaw. Zdarza się, że są kontynuacją dnia codziennego, na przykład sytuacji w pracy lub całodziennej jazdy pociągiem. W innych przypadkach sny mogą być odwzorowaniem pragnień, marzeń lub obaw. Co ważne, istnieje możliwość różnych interpretacji, a wszystko zależy od tego, co dokładnie działo się we śnie, i od tego, jak dana osoba to zrozumiała. Przykładowo dziecko w senniku mistycznym może oznaczać zarówno szczęście (jeżeli śni się o własnym potomku), jak i kłopoty (jeżeli dziecko jest cudze). Z kolei okno w senniku mistycznym interpretowane jest zarówno jako poszukiwanie nowej drogi życiowej, jak i jako próby wyrządzenia szkód przez inne osoby.

Sennik mistyczny: interpretacja najpopularniejszych symboli

Istnieje kilka najpopularniejszych symboli, które uznawane są za ważne w życiu wielu ludzi. Poniżej znajduje się krótka interpretacja najczęściej pojawiających się elementów snu. Szczur w senniku mistycznym może zostać uznany za zły omen lub zapowiedź zmian. Jednak zdaniem niektórych biegający szczur to zwiastun wielkiej miłości, przed którą nieświadomie ucieka śniący. Podobnie sprawa wygląda w przypadku psów w senniku mistycznym. Okazuje się, że biegający, radosny pies może zwiastować szczęście, natomiast agresywne zwierzę oznacza nadchodzące problemy i podświadome obawy. Często pojawiającym się snem, zwłaszcza u kobiet, jest ciąża. Sennik mistyczny interpretuje ją jako zapowiedź zmian w życiu. Jednak zmiana ta nie musi wiązać się z pojawieniem kolejnego członka rodziny, tylko czymś nowym w życiu prywatnym lub zawodowym. Motywem sennym, który budzi duży lęk, są zęby. Sennik mistyczny wskazuje na zapowiedź ważnych wydarzeń, zwykle negatywnych, na przykład rodzinnej tragedii, śmierci czy choroby. Sny o zębach mogą wynikać także z tłumionej obawy przed dentystą lub problemami zdrowotnymi. Symbolem o bardzo bogatych możliwościach interpretacji jest woda. Sennik mistyczny wskazuje na wiele możliwych konotacji wody z różnymi zdarzeniami. Przykładowo brudna woda zawsze ma kontekst negatywny, związany z życiowymi błędami. Z kolei czysta woda może być odczytana jako bardzo dobra wróżba. Woda z kranu oznacza bogactwo, natomiast woda w basenie to symbol oczekiwania na uznanie innych. Kolejnym motywem, który można interpretować na wiele sposobów, jest krew. Sennik mistyczny wskazuje na dwie zupełnie różne interpretacje krwi: jako symbol życia i symbol śmierci. Z kolei sen o krwi menstruacyjnej oznacza mądrość i płodność. Pieniądze według sennika mistycznego wskazują na materialistyczne podejście do życia i brak szacunku do ludzi biednych.

Sennik mistyczny i sens interpretacji

Interpretacja snów ma największe znaczenie dla osób, które się czegoś obawiają lub są zabobonne. Takie osoby wierzą, że sny mogą pokazać im przyszłość i wskazać odpowiednią ścieżkę postępowania. Zdaniem naukowców sny nie powinny być w ogóle interpretowane, ponieważ marzenia senne to samopobudzanie się mózgu, które wiąże się z brakiem bodźców zewnętrznych. Przykładowo szczur w senniku mistycznym interpretowany jest jako zły omen, jednak zdaniem naukowców sny o szczurach lub innych zwierzętach mogą być źródłem minionych doświadczeń życiowych, a nie zapowiedzią przyszłości. Inna teoria wskazuje, że sny są sposobem na wyrzucenie z mózgu tego, co zbędne i niepotrzebne. Człowiek nie może w rzeczywistości wyczytać przyszłości z sennika, ponieważ celem fazy REM (czyli fazy, w której najczęściej pojawiają się marzenia senne) jest zwiększenie jakości funkcjonowania człowieka w ciągu dnia. Jeżeli interpretacja snów i korzystanie z sennika mistycznego traktowane są tylko jako zabawa, to zdecydowanie nie są groźne, jednak pogrążanie się w ciągu dnia w rozszyfrowywaniu marzeń sennych może być zjawiskiem negatywnie oddziałującym na psychikę.

Zobacz także:

Kiedy śnią nam się pączki

Sen o wężu może wróżyć przyszłość? Jakie znaczenie wąż ma w senniku?

Sennik. Pies obecny w snach – symbol przyjaciela czy wroga?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości