Małgorzata Potocka w nowej odsłonie artystycznej. "Niedługo będzie moja wystawa"

Małgorzata Potocka - artystka wszechstronna
Artystka wszechstronna - Małgorzata Potocka
Źródło: Dzień Dobry TVN
Małgorzata Potocka to dla wielu widzów przede wszystkim twarz polskiego kina i teatru, jednak jej artystyczna droga od zawsze była znacznie szersza. W rozmowie z prowadzącymi Dzień Dobry TVN aktorka opowiedziała o fotograficznej pasji i zbliżającej się wystawie, na której zaprezentuje czarno-białe zdjęcia z lat 80.

Dziedzictwo artystyczne Małgorzaty Potockiej

Małgorzata Potocka nie ukrywa, że sztuka to od najmłodszych lat jej naturalne środowisko. - Byłam na nią skazana – tata scenograf, mama reżyser. Dom pełen artystów. Łódź, czyli awangarda. Po co iść w inną stronę, jak coś się kocha? Mój tata kupił mi aparat fotograficzny. Jak miałam 6 lat, zagrałam w filmie "Awantura o Basię". Potem chciałam być aktorką, potem zostałam reżyserem, ale równolegle była zawsze fotografia, wideo, wystawy - wymienia artystka.

Potocka przez lata działała na wielu polach sztuki. Jej dorobek obejmuje nie tylko role aktorskie i reżyserię, ale także realizację teledysków, wystawy fotograficzne i dokumentację życia artystycznego w Polsce.

- Fotografowałam wielu muzyków i artystów. Niedługo prawdopodobnie będzie moja wystawa, na której są wspaniali muzycy polscy z lat 80. Fantastyczne czarno-białe zdjęcia. Doszliśmy do jakiegoś takiego momentu, że robiąc te wideo, robiąc fotografię, idę w kierunku takiego wielkiego powrotu do sztuk wizualnych - wyznała gościni Dzień Dobry TVN.

Nowy projekt i wystawa Małgorzaty Potockiej

Małgorzata Potocka w naszym studiu wspomniała o wyjątkowej produkcji, w której przed laty brała udział. Dziś, w nawiązaniu do niej, aktorka organizuje wystawę z przedstawionymi w nowej formie własnymi pracami.

- W 1982 roku Józek Robakowski robił taki film "Państwo wojny". Zebrał grupę artystów, performerów. Pojechaliśmy nie bez przeszkód do małej wioski Osiek nad Wisłą i tam każdy z nas robił jakiś performance. Mój polegał na tym, że uciekam w panice przez las. I te zdjęcia, kiedy ja uciekam i ta kamera mnie goni, to jest taki symbol strachu przed gwałtem, przed strzelaniem, przed wojną, przed nieszczęściem. Nagle po tylu latach jest to znów aktualne - wyznaje gwiazda.

Potocka podkreśliła, że te kadry – choć powstały dekady temu – dziś nabierają nowego znaczenia. W dobie niepokojów społecznych i globalnych kryzysów, sztuka z lat 80. okazuje się zaskakująco aktualna.

Współczesna technologia pozwoliła Potockiej na ponowne przetworzenie dawnych zdjęć.

- To jest coś niesamowitego, że z tamtych zdjęć zrobiłam tę refotografię, wyciągnęłam cyfrowo te swoje sylwetki. Okazuje się, że nawet będąc fotografem czy artystą wizualnym, można używać najnowszych technik do tego, żeby w innej formie pokazać swoje prace - wyjaśniła aktorka.

Wystawa dzieł artystki ma rozpocząć się już 6 września. Szczegóły na ten temat znajdziesz w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości