Sesja medytacji z Agnieszką Maciąg

„Słowa mocy. Sztuka tworzenia szczęśliwego życia”. Agnieszka Maciąg w swoim życiu łączy wiele technik i praktyk, które pomagają pełniej i szczęśliwiej przeżywać każdy dzień. Jest to od samego poranka praktykowanie medytacji, sztuka uważności, korzystanie z konkretnych słów mocy i powtarzanie afirmacji. W niedzielę opowiedziała o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

Medytacja: jak zacząć?

Agnieszka Maciąg przyznała, że medytować zaczęła 13 lat temu, w 2006 roku podczas życiowego kryzysu. Pisarka próbowała wszystkich metod, jednak to właśnie medytacja dała jej siłę na lepsze życie. Dzięki niej napisała książkę, jest lepszą żoną, matką i przede wszystkim jest bardziej skoncentrowana na tym, co robi.

Medytacja dała mi również wewnętrzny spokój, nie denerwuje się tak jak kiedyś.

Każdy, kto chce rozpocząć praktyki medytacyjne, powinien zastanowić się, jaki jest jego cel. Można zapisać się na specjalny kurs lub zacząć samodzielnie. Dobrym pomysłem jest poświęcenie na początku codziennie 10 lub 15 minut na medytację. Większość osób zaleca siedzenie lub leżenie, ponieważ takie pozycje wyciszają i relaksują organizm. Na początek można zdecydować się na medytację poranną – wstać kilka minut wcześniej i posiedzieć w ciszy i skupieniu. Zapewni to spokojny dzień i zrelaksuje, a także wyciszy umysł. Zwłaszcza dla osób początkujących medytacja o poranku jest lepszym wyborem, ponieważ wieczorem łatwiej jest zasnąć lub zrezygnować z sesji medytacyjnej ze względu na zmęczenie po całym dniu. W trakcie medytacji należy stosować się do kilku ważnych zasad:

 1. Stosowanie techniki świadomego , czyli oddychanie przeponą w sposób spokojny.
  1. Odpowiednia postawa, która nie nadwyręża kręgosłupa, wzmacnia mięśnie; niektórzy decydują się na pozycję lotosu, jednak wymaga ona odpowiedniego rozciągnięcia mięśni.
   1. Koncentracja na oddechu, a nie na własnych myślach.

    Najczęściej wykorzystywana jest medytacja relaksacyjna, która pozwala na zmniejszenie codziennego stresu i odsunięcie nieprzyjemnych myśli. W Internecie można znaleźć kursy medytacji lub ćwiczenia oddechowe. W trakcie medytacji można puścić cichą, spokojną muzykę, wprawiającą w refleksyjny nastrój. Bardzo ważne, aby nie przejmować się napływającymi do głowy myślami, ponieważ jest to reakcja naturalna. Dopiero po kilkunastu dniach medytacji możliwe jest uwolnienie się od natrętnych myśli. Bardzo ważne jest także dopasowanie czasu medytacji do swoich możliwości fizycznych oraz psychicznych. Lepiej rozpocząć od 10 minut dziennie, niż przeciążyć się i zrezygnować.

    Co daje medytacja?

    W świecie zewnętrznym jest wiele bodźców, które nie służą człowiekowi. Medytacja pozwala nam na wyciszenie. Dzięki niej nasz organizm odpoczywa i zapomina o problemach. Według naukowych badań medytacja spowalnia także procesy starzenia.

    Co ciekawe pół godziny medytacji oddaje taką regenerację, jakbyśmy spali trzy godziny. To niesamowity rodzaj regeneracji organizmu, po ciężkim dniu. Dzięki temu możemy dłużej pracować, bo jesteśmy wypoczęci. Uczniowie dzięki tej technice mają lepsze wyniki w nauce.

    – powiedziała Agnieszka Maciąg.

    Medytacja to doskonały środek na stres i smutek. Technika ta ma spory wpływ na sferę psychiczną i fizyczną człowieka. Zdaniem psychologów, osoby medytujące zauważają u siebie następujące korzyści:

    ● obniżenie ciśnienia krwi i tętna,

    ● złagodzenie stanów depresyjnych,

    ● zwiększenie energii,

    ● poczucie wewnętrznej harmonii,

    ● osiągnięcie spokoju umysłu,

    ● poprawa zdrowia ogólnego,

    ● łagodzenie bólu,

    ● wzmocnienie układu odpornościowego,

    ● zwiększenie jakości i efektywności wykonywanych zadań,

    ● poprawa pamięci.

    Medytacja pozwala na zwiększenie kontroli emocji, dlatego polecana jest osobom żyjącym w ciągłym stresie, których praca jest źródłem nerwowości i negatywnych uczuć. Badania wykazują, że osoby, które medytowały przez co najmniej 30 dni, odczuwały znaczącą poprawę dobrostanu fizycznego i psychicznego. Ta poprawa była jednak nie tylko subiektywna, ale także obiektywna, ponieważ testy wydolnościowe wykazały spadek ciśnienia, szybsze reakcje i większą wydolność oddechową. Medytacja stosowana jest czasami w terapii nadciśnienia, cukrzycy lub nerwicy, a nawet w przypadku alergii. Należy jednak pamiętać o tym, że celem medytacji nie może być obniżenie ciśnienia lub zwiększenie energii. Rzeczywistym celem jest medytacja sama w sobie, czyli poczucie błogostanu i uspokojenie swojego umysłu.

    Rodzaje medytacji

    Istnieje wiele rodzajów medytacji, przy czym należy wyróżnić medytację w celach religijnych oraz innych, związanych ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Medytacja chrześcijańska ma na celu zbliżenie się do Boga. Chrześcijanie starają się więc skupić na Bogu i bytach pozaziemskich, a nie na sobie, ponieważ próbują wyjść poza ludzki egocentryzm. Innym rodzajem medytacji powiązanej z religią jest medytacja buddyjska, która polega na zagłębieniu się we własnych myślach i uspokojeniu umysłu. W Chinach, Japonii i Korei stosowana jest także medytacja zen, która również wiąże się z buddyzmem. Istnieją także inne rodzaje medytacji, które nie są wcale powiązane z religiami:

    1. Medytacja transcendentalna, która jest oparta na mantrach, czyli krótkich zwrotach lub słowach, przy czym osoba medytująca musi zostać wprowadzona przez mistrza; ten typ medytacji ma na celu dotarcie do najgłębszych poziomów podświadomości oraz zrelaksowanie się.
     1. Medytacja połączona z jogą, która rozwija nie tylko psychicznie, ale także fizycznie i relaksuje całe ciało.
      1. Wizualizacje w trakcie medytacji, czyli wyobrażanie sobie pozytywnych obrazów i myśli.
       1. Medytacja ruchowa, która wiąże się z wprowadzeniem ciała w powtarzalny ruch, na przykład kołysanie się.
        1. Mindfulness, czyli medytacja uważności, która uważana jest za najlepszy rodzaj medytacji dla początkujących, a jej celem jest redukcja stresu i obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna.

         Czym jest afirmacja i czemu służy?

         Afirmacje są sprawdzoną i skuteczną metodą samorozwoju i samodoskonalenia. Są wręcz niezbędnym narzędziem, jeśli chcemy „przeprogramować” swój umysł z nawyków negatywnego myślenia. W tym celu niezbędne jest stworzenie w naszych umysłach nowych, pozytywnych szlaków neuronowych, które nie tylko przełamią negatywne wzorce myślenia i działania, ale wpiszą w nasze umysły wzorce pozytywne, które będą dobrze na służyły.

         Słowo afirmacja pochodzi od łacińskiego affirmare, co oznacza dosłownie „potwierdzać”, ale też „zrównoważony, wzmocniony”. Afirmacje to pozytywne stwierdzenia, które rzeczywiście nas wzmacniają – nasze postanowienia, naszego ducha, nasze zamiary, marzenia i plany, a nawet nasze fizyczne ciało.

         – dodała Agnieszka.

         To wszystko pomaga nam uwierzyć w nasz potencjał. Pozytywne nastawienie tworzy energię, która w jak najbardziej wymierny sposób zmienia naszą rzeczywistość. Z tego powodu Agnieszka stworzyła karty do afirmacji.

         Skomponowałam aż 61 afirmacji. Zrobiłam to bardzo starannie, z ogromną dbałością o każde słowo, a także z miłością i intencją, aby dobrze nam służyły.

         Zobacz też:

         Autor: Nastazja Bloch

         podziel się:

         Pozostałe wiadomości