Oskarżony o 65 przestępstw, w tym 40 seksualnych wyszedł na wolność. "To nie jest człowiek, to jest potwór"

Uwaga! TVN: Krystek wyjdzie na wolność
Krystian W. znany jest jako "Krystek" lub "łowca nastolatek". Jego proces toczy się od 3 lat za zamkniętymi drzwiami wejherowskiego sądu. W niedzielę, 21 listopada mężczyzna wyszedł na wolność. Reporterzy programu Uwaga! TVN sprawdzili, dlaczego tak niebezpieczny człowiek nie pozostanie w dalszej izolacji, oraz jak czują się jego ofiary. 7 marca 2023 roku decyzją Sądu Okręgowego w Gdańsku, mężczyzna wróci do więzienia.

Krystian W., tzw. "łowca nastolatek" z Sopotu, wyszedł na wolność. W niedzielę 21 listopada minął okres pozbawienia wolności, który w kwietniu 2018 roku orzekł Sąd Rejonowy w Wejherowie. Informację o wyjściu na wolność "Krystka" potwierdził RMF FM jego obrońca Piotr Pawlak.  

Ofiary 44-letniego obecnie "Krystka", które zeznawały we wciąż toczącym się procesie, są przerażone. - To jest dla mnie niepojęte, że człowiek, który ma na karku takie zbrodnie, po prostu sobie wychodzi - mówi jedna z dziewczyn.

- Zadzwoniła do mnie jedna z dziennikarek i przekazała mi, że jest duże prawdopodobieństwo, że on wyjdzie z więzienia. Przeraziłam się, bo to jest człowiek, który się nie zmieni. To nie jest człowiek, to jest potwór - mówi Joanna Tuguszjan.

Uwaga! TVN. Sprawa Krystka W.

44-letni dziś Krystian W. to główny bohater jednej z najgłośniejszych afer. Przez lata, w Trójmieście i jego okolicach, namawiał do spotkań małoletnie dziewczęta, kusząc je rzekomym bogactwem i perspektywą znalezienia pracy. Później wywoził je do lasu i zmuszał do seksu, a podczas gwałtu nagrywał filmy, służące do szantażu i zmuszania ofiar do kolejnych stosunków. 

Pozostawał bezkarny do momentu, gdy 14-letnia Anaid, po spotkaniu z nim, popełniła samobójstwo, rzucając się pod pociąg, a jej mama rozpoczęła prywatne śledztwo. - Po tym jak opublikowałam pierwszy post, zgłosiły się dwie dziewczyny. W sumie mam około 20 takich relacji – mówiła nam wcześniej pani Joanna, matka Anaid. 

Relacje nastolatek były wstrząsające. - Zaczął dobierać się do mnie, rozrywać moją bieliznę, moje ciuchy. Gdy robiłam to, co chciał, wszystko nagrywał na telefon. Później po wszystkim pokazywał mi filmiki, które miał na telefonie. Były tam, myślę, 13-, 14-, 15-letnie dziewczynki, które tak samo jak ja płakały, tak samo prosiły – usłyszeliśmy od jednej z dziewczyn. 

Krystek W. - zarzuty

Gdy matka Anaid dotarła do innych dziewczyn, które miały być skrzywdzone przez Krystiana W., poznaliśmy mechanizm działania łowcy nastolatek. Pozostawał on bezkarny, bo choć zgwałcone nastolatki zgłaszały się na policję, prokuratura umarzała postępowania, uznając zeznania ofiar za niewiarygodne. 

Naszemu reporterowi, wspólnie z matką Anaid, udało się w końcu znaleźć bezsporne dowody, które przełamały bezczynność organów ścigania. Jesienią 2015 roku Krystian W. został zatrzymany i trafił do aresztu.

W telefonach komórkowym "Krystka" znaleziono ponad 100 filmów z nastolatkami. Szybko wyszło też na jaw, że działanie W. może to część większej układanki. Krystian W. był bliskim współpracownikiem Marcina T. - szefa najmodniejszych sopockich klubów, m.in. ekskluzywnej Zatoki Sztuki. 

To właśnie do lokali Marcina T. trafiała część wykorzystywanych przez "Krystka" dziewczyn. Niektóre z nich pracowały w popularnym Dream Clubie m.in. bujając się w samej bieliźnie na podwieszonych pod sufitem huśtawkach. 

- Krystian W. nie świadczył stricte dla klubu żadnych usług. On bardziej zajmował się flotą, naprawami, likwidacją szkód; tego typu rzeczami - mówił w rozmowie z naszym reporterem Marcin T.

Krystek wychodzi na wolność?

Od blisko trzech lat w wejherowskim sądzie za zamkniętymi drzwiami toczy się proces Krystiana W., w którym oskarżono mężczyznę o popełnienie 65 przestępstw, w tym 40 seksualnych. Grozi mu 12 lat więzienia, a dowodami są filmy i zeznania ofiar. 

Do tej pory Krystian W. cały czas przebywał za kratami, bo w tym samym czasie skazano go na 3 lata więzienia w innym procesie, za gwałt 17-latki z domu dziecka.  

- Krystian W. aktualnie odbywa ten wyrok, ale niedługo nadejdzie koniec. W październiku tego roku, prokurator, w związku z upływającym terminem tej kary, wystąpił o zastosowanie aresztowania - informuje Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku. 

- Sąd Rejonowy w Wejherowie nie uwzględnił tego wniosku, stwierdził, że z uwagi na etap tego postępowania, czyli ze względu na to, że większość świadków jest już przesłuchana, nie ma obawy matactwa, czyli wpływu na przebieg procesu. Zdaniem sądu nie było też obawy ucieczki, bo sąd uznał, że nie ma podstaw do twierdzenia, że ten mężczyzna będzie próbował uciekać. Natomiast sąd może prowadzić też postępowanie pod jego nieobecność - tłumaczy Tomasz Adamski.

Skomplikowana procedura

Zaskakująca decyzja wzburzyła prokuraturę i opinię publiczną - wszyscy liczyli na zmianę postanowienia przez sąd wyższej instancji. Okazało się jednak, że sprawa wyjścia "Krystka” na wolność, może do niego nie trafić. 

O tymczasowym aresztowaniu decyduje sąd na wniosek prokuratora, a jeśli sędzia się nie zgodzi, prokurator może odwołać się do wyższej instancji. Jednak w przypadku takim jak Krystiana W., gdy oskarżony jest za kratami ponad dwa lata, procedura się komplikuje. 

Sąd apelacyjny może przedłużyć aresztowanie, ale wyłącznie na wniosek sądu rejonowego. Jeśli Sąd Rejonowy w Wejherowie nie zechce takiego wniosku złożyć - "Krystek” odzyska wolność. 

"Boję się, że wyjdzie i będzie się mścił"

Perspektywa wyjścia W. na wolność przeraziła jego ofiary. W dniu sądowej rozprawy udało nam się porozmawiać z Marią. - Boję się tego, że wyjdzie i będzie chciał się mścić, strasznie się tego boję. Ja wiem, że on nie jest głupim człowiekiem i nie zrobi tego od razu. W sądzie powiedziałam bardzo dużo, zaufałam wymiarowi sprawiedliwości, że Krystian odsiedzi swoją karę. To jest dla mnie niepojęte, że człowiek, który ma na karku takie zbrodnie, po prostu sobie wychodzi - mówi.

- One się naprawdę boją. Rozmawiałam z kilkoma dziewczynami i one są przerażone. Te dziewczyny często mają już swoje dzieci i boją się także o nie. Po prostu, jest jeden wielki strach - dodaje Joanna Tuguszjan. 

 "Na pewno będzie próbował uciec"

- Boję się też tego, że on wyjdzie i oni go już nie znajdą. Nie ukrywajmy, to jest gruba sprawa, jest w nią zamieszanych dużo osób. Myślę, że jeśli będzie chciał, to może zniknąć -  uważa Maria. 

- Co on ma do stracenia? Nic nie ma. Nie rozumiem, jak sąd może tłumaczyć, że nie ma obawy, że ucieknie, jeśli on jest w pułapce i ma do odsiedzenia 10 lat. Jaką będzie mu robiło różnicę kilka dodatkowych, jak go złapią. Na pewno będzie próbował uciec - wtóruje matka Anaid. 

Decyzja sądu

Po kilku godzinach sędzia z Wejherowa wydała ostateczną decyzję w sprawie aresztu Krystiana W. - Sąd Rejonowy w Wejherowie nie uwzględnił wniosku prokuratora i nie wystąpi z własnym wnioskiem do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o zastosowanie aresztowania. Natomiast zastosowano środki wolnościowe, to jest zakaz zbliżania się i kontaktowania się ze wszystkimi pokrzywdzonymi w tej sprawie, dozór policji i zakaz opuszczania kraju - usłyszeliśmy od Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

- Decyzja należy do sądu rejonowego, który prowadzi sprawę, i w tym przypadku stwierdził, że uchylenie aresztu nie wpłynie źle na bieg postępowania - informuje Adamski. 

"Obiecywałam im, że wszystko będzie dobrze"

Tuż po ogłoszeniu wyroku sądu mama Anaid opublikowała w internecie oświadczenie. - (…) Puszczacie na wolność bezwzględnego pedofila i dręczyciela dzieci! Mówicie, że nie może mataczyć i że nie ucieknie… Już go nikt nie znajdzie, a on będzie nadal krzywdził kolejne dzieci i mścił się na tych, które już skrzywdził! Macie dzieci?! Nic nie usprawiedliwia waszej decyzji, która doprowadzi do kolejnych tragedii! - napisała zrozpaczona kobieta. 

Matka 14-letniej Anaid nie może uwierzyć w decyzję Sądu Rejonowego w Wejherowie. - Ja nie mogę tym dziewczynom niczego zagwarantować. Nigdy żadnej z nich mocno nie namawiałam, żeby zeznawały w sądzie, ale jednak prosiłam o to, żeby to zrobiły. To spoczywa na mnie, one mi zaufały i jeśli teraz miałoby się wydarzyć coś złego, to ja też będę czuła się winna. Ja im obiecywałam, że wszystko będzie dobrze - komentuje Joanna Tuguszjan.  

Miesiąc temu mężczyzna w innym procesie został skazany na dwa i pół roku więzienia za nakłanianie do spotkań w celach seksualnych 14-letniej Anaid i innej dziewczynki, lecz wyrok ten wciąż nie jest prawomocny. Główny proces "łowców nastolatek", choć trwa już blisko trzy lata, wciąż jest daleki od zakończenia.

7 marca 2023 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał 2,5-letni wyrok. Oznacza to, że Krystian W. wróci do więzienia.

- Wyrok jest oczywiście słuszny. Prokuratura o taki wyrok wnosiła, tzn. o oddalenie apelacji oskarżonego i obrońcy oraz o uwzględnienie apelacji prokuratury. Mam nadzieję, że sąd wykonawczy skutecznie doprowadzi do realizacji wyroku sądu odwoławczego - tłumaczyła tuż po ogłoszeniu wyroku prokuratorka Agnieszka Nickel-Rogowska.

Cały materiał na stronie programu "Uwaga! TVN".

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

Koreanka nauczyła się j. polskiego m.in. dzięki oglądaniu Dzień Dobry TVN

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Blanka Lipińska pokazała nam wnętrza swego nowego domu

Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

Wielu rodziców leworęcznych dzieci popełnia ten błąd. Ekspert: "To może być szkodliwe"

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

Joanna Krupa wspomina dzieciństwo w USA. "Dzieci się ze mnie śmiały"

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń
Materiał promocyjny

"Wymarzony Szkolny Obiad". Poznaj przepisy na dania, które pokocha każdy uczeń

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Mieszka w slumsach i marzy, by odmienić los rodziny. "Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie"

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
Materiał promocyjny

Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Małgorzata Rozenek-Majdan wskoczyła do wanny pełnej lodu: "Nie wypada tego nie zrobić"

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?
Materiał promocyjny

Omegamania – poznaj kwasy Omega-3! Jak wspierają zdrowie?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

Jak koledzy ze studiów postrzegają Oliwię Bieniuk?

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

13-osobowa rodzina Clarke jest już w Tajlandii. To nie koniec ich dalekich podróży

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Zacznij dzień słodkim, zdrowym śniadaniem. Poznaj dodające energii dania według Darii Ładochy

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień
Materiał promocyjny

"Sposób na wnętrze": Mural, sztukateria i obrotowe lamele. Modny i przytulny salon w jeden dzień

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Mefedron na wyciągnięcie ręki. Jak poznać uzależnienie u dziecka? Czat z ekspertem

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Kim jest zwycięzca "Czas na Show. Drag Me Out"? To mistrz świata i mąż znanej aktorki

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Czy można wejść do restauracji lub baru z psem? GIS przypomina

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Pogoda na weekend. Termometry mogą wskazać nawet 27 kresek

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Efekt placebo wciąż wykorzystuje się w medycynie. Na czym polega?

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

"Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

Znamy finalistów XV edycji konkursu Sukcesu Pisanego Szminką

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

"Przypalone ciasto warto wytrzeć tarką"

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Pył znad Sahary powrócił do Polski. Dla tej grupy osób jest szczególnie groźny

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Kolejny sukces Taylor Swift. 34-latka debiutuje na liście światowych miliarderów

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

Najlepsze podkłady na lato 2024. Czym się kierować, wybierając ten kosmetyk?

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
Materiał promocyjny

E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Są bliźniaczkami syjamskimi, lecz mają inną orientację. Jak wygląda ich życie seksualne?

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Kuba Wesołowski znów zostanie tatą. Żona aktora pochwaliła się ciążowym brzuszkiem

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

Uniwersalne motywy na maturę z polskiego. Poznaj najpopularniejsze motywy literackie i zrób sobie powtórkę

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

In vitro w Polsce: Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Gdzie jest burza teraz? Radar burz NA ŻYWO

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

Mama lekarz mówi na co nie pozwala dzieciom w domu. "Nie ma mowy"

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego

Gruszki to idealny owoc dla zmagających się z tą chorobą. Sprawdź, dlaczego