Więzienna psycholog zamordowana w celi. "System zakwalifikował tę zbrodnię jako wypadek przy pracy"

Autor:
Michalina
Kobla
Przemoc za więziennymi murami
Przemoc za więziennymi murami Dzień Dobry TVN
wideo 2/26

Współczesnym więzieniom coraz bliżej do Panoptykonu. Technologia pozwala nam objąć zasięgiem monitoringu niemalże każdy kąt budynku. Jak to więc możliwe, że za murami polskich zakładów karnych dochodzi do drastycznych aktów przemocy? Przyjrzeli się temu reporterzy programu Superwizjer.

Zabójstwo więziennej psycholog

W Dzień Dobry TVN gościli kryminolog Maria Niełaczna oraz reporter Superwizjera Jarosław Jabrzyk. Przyjrzeli się m.in. głośnej sprawie zabójstwa więziennej psycholog w Rzeszowie. - To, co mnie najbardziej w tej sprawie zbulwersowało i wciąż bulwersuje, to to, że tę zbrodnię odkryła koleżanka pani psycholog, która umówiła się z nią na obiad i zaczęła jej poszukiwać po zakładzie karnym - powiedział reporter.

- Jej jedyny błąd był taki, że ona właśnie chciała wykonywać dobrze swoją pracę i zbudować pewną relację, żeby pomóc temu człowiekowi, który to wykorzystał - powiedziała Maria Niełaczna.

Reporter Superwizjera przekazał, że najprawdopodobniej sprawa skończy się umorzeniem. - Mamy dokument z wewnątrz więzienia, protokół, który tam powstał i z tego protokołu wynika, że to brutalne morderstwo było wypadkiem w związku z pełnieniem służby. Rodzina jest zbulwersowana [...]. System zakwalifikował tę zbrodnię jako wypadek przy pracy - powiedział.

Superwizjer. "Zbrodnie za kratami"

Zdarzają się także sytuacje, w których osadzeni wzajemnie wymierzają sobie sprawiedliwość. - Dochodzimy do błędu ludzkiego, do zaniechania, do rutyny [...]. Jeżeli dany skład, w danej celi funkcjonuje ze sobą jakiś czas, no to strażnicy uznają, że tak to funkcjonuje, przymykają oko [...]. Co też wynika z badań pani doktor, sympatyzują np. względem więźniów skazanych za takie przestępstwa piętnowane przez subkulturę więzienną - mówi reporter Superwizjera.

W piątek 17 marca miała miejsce premiera nowego odcinka Superwizjera "Zbrodnie za kratami". Dotyczy on kilku głośnych zbrodni, do których doszło albo na terenie zakładu karnego, w trakcie widzenia, albo na przepustce. Odcinek będzie można obejrzeć w niedzielę 19 marca o 22:40 w TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News, Superwizjer

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości