Zwierzęta

Co zrobić, gdy szczeniak gryzie po nogach i rękach? Jak go tego oduczyć?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
szczeniak

Jeśli szczeniak gryzie po nogach, to aby oduczyć go takiego zachowania, należy najpierw poznać przyczynę problemu. Problem ten może mieć wiele źródeł, wynika m.in. z chęci zabawy lub nieprawidłowo przeprowadzonej socjalizacji psa.

Do innych przyczyn należą także te zupełnie naturalne, np. ząbkowanie psa, a także narastająca frustracja zwierzęcia i błędy w wychowaniu szczeniaka. Jak oduczyć psa gryzienia po nogach i rękach?

Dlaczego szczeniak gryzie po rękach i nogach?

Jedną z przyczyn tego, że młody pies gryzie po nogach i rękach, są jego negatywne emocje, np. strach związane z konkretną sytuacją. Najlepiej po prostu przyzwyczaić psa do budzącej niepokój sytuacji. Często problem ten pojawia się po przeniesieniu zwierzęcia do nowego domu. Objawia się to również innymi reakcjami, w tym odsuwaniem się czy nawet ucieczką, dlatego powinno się powoli oswajać szczeniaka z dotykiem, a później z braniem na ręce. Proces zapoznawania z nowym miejscem należy przeprowadzać powoli i bez nacisku. Można posiłkować się smakołykami, np. podając je psu i delikatnie głaszcząc go po boku. Inną negatywną emocją wyjaśniającą, dlaczego szczeniak gryzie po nogach, może być tzw. lęk separacyjny. Najlepiej będzie zasięgnąć porady specjalisty, np. psiego behawiorysty.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Powodem, dla którego pies gryzie po nogach, a często też niszczy domowe sprzęty, jest nuda i próba zwrócenia na siebie uwagi opiekuna . Szczególnie szczenięta, które potrzebują dużo ruchu oraz interakcji z człowiekiem, mogą przejawiać takie skłonności. Warto okazać im nieco więcej uwagi i wydłużyć wyjścia z domu – to powinno rozwiązać problem.

Przyczyną tego, że szczeniak gryzie po nogach, może być też ząbkowanie, które zaczyna się zwykle już w 3. miesiącu życia. Zwierzę odczuwa wtedy uporczywe swędzenie dziąseł, które próbuje zniwelować gryzieniem. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu będzie zakup specjalnych gryzaków i zachęcenie pupila do korzystania z nich.

Niektóre z powyższych przyczyn gryzienia po nogach, takie jak nuda czy chęć zabawy, mogą dotyczyć również dorosłych psów. Takie zachowanie świadczy zwykle o niewłaściwym wychowaniu czworonoga. Jednak dorosłe zwierzę, które zaczęło podgryzać meble i nogi właściciela, może to robić także ze względu na problemy z zębami, rozmaite choroby i odczuwany z ich powodu dyskomfort (poprzez gryzienie chce poprawić sobie nastrój) oraz z powodu lęku czy nawet depresji, związanej np. z utratą zwierzęcego kompana lub poprzedniego opiekuna. 

Jak oduczyć psa gryzienia po nogach?

eżeli gryzienie po nogach i rękach nie wynika z kłopotów ze zdrowiem lub problemów psychologicznych, a poświęcanie zwierzęciu więcej czasu nie przynosi rezultatów, można zastosować pewne triki. W przypadku szczeniaków poleca się czasami metodę imitującą zachowania szczeniąt, czyli piszczenie za każdym razem, gdy zwierzę zaczyna gryźć. Jednak ten sposób działa tylko na niektóre psy, pozostałe czują się wręcz zachęcone do zabawy. Inna metoda polega na odwróceniu uwagi psa.

Do tego celu można kupić specjalne gryzaki lub zabawki z plecionki do przeciągania. Niestety, istnieje niebezpieczeństwo, że pies nauczy się niepożądanej sekwencji zachowań, czyli zacznie gryźć, aby opiekun zaczął się z nim bawić. Z tego względu za najskuteczniejszą metodę uważane jest przerwanie zabawy na chwilę i zastygnięcie w bezruchu lub nawet krótka izolacja, czyli wyprowadzenie zwierzęcia do innego pomieszczenia i zamknięcie za sobą drzwi. Ważne jest, aby nie izolować szczeniaka dłużej niż 1–2 minuty. Po kilku takich sytuacjach zwierzę powinno zrozumieć, że gryzienie jest zabronione. Ważna jest również profilaktyka. Często zdarza się, że właściciel nie widzi nic złego w zabawie z psem gołymi rękami, przez co zachęca zwierzę do gryzienia lub nie reaguje w porę, np. karcąc niesfornego szczeniaka. Nierzadko tak właśnie zaczyna się problem gryzienia rąk i nóg przez psa. Szczenię chętnie łapie zębami niektóre elementy odzieży, np. futerko, frędzle na szaliku czy szerokie nogawki spodni. Dlatego w pierwszych tygodniach pupila w nowym domu lepiej jest zrezygnować z ubrań, które mogłyby zachęcać czworonoga do gryzienia.

Duży błąd popełniają także właściciele psów małych ras, np. maltańczyków, nie widząc zagrożenia w nawyku swojego pupila. Jednak po jakimś czasie pies może zacząć robić to coraz mocniej, a małe, i ostre jak szpilki ząbki zostawią ślady na skórze i będą wywoływać ból. Psa powinno się uczyć posłuszeństwa i dobrych nawyków niezależnie od jego rozmiarów, dlatego powyższe rady przydadzą się w przypadku każdej rasy. Gryzienie po nogach i rękach przez psa to częsty problem właścicieli. Na szczęście zazwyczaj da się oduczyć czworonoga tego nieprzyjemnego zwyczaju. Jeśli jednak problem jest poważniejszy bądź gryzieniu towarzyszy agresja, najlepiej zasięgnąć porady profesjonalisty, np. behawiorysty, który ustali odpowiedni sposób postępowania z danym psem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Stefan Christian Cioata/Getty Images

Pozostałe wiadomości