Porady

Jak wyczyścić żelazko? Sprawdzone sposoby na kamień i zanieczyszczenia

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Żelazko do prasowania
bymuratdeniz/Getty ImagesJak wyczyścić żelazko? Sprawdzone sposoby na kamień i zanieczyszczenia

Żelazko, nie ważne czy nowe czy stare, może się pobrudzić. Przyczyną może być przypalenie, ale także nieprawidłowe jego stosowanie. Jak zatem bezpiecznie wyczyścić żelazko, aby nie pobrudzić swoich ubrań podczas prasowania?

Dlaczego warto regularnie czyścić żelazko?

Najczęstszym powodem zabrudzenia się żelazka jest stosowanie nieodpowiedniej temperatury do prasowanego materiału. Może to powodować niewielkie zabrudzenia, a przy zdecydowanie zbyt wysokiej temperaturze nawet przypalenia.

Piękne wnętrza

W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
W domu Mai Bohosiewicz. Jak urządziła wnętrza?
wideo 2/7

Drugim istotnym błędem, które powoduje zanieczyszczenie stopy żelazka jest stosowanie wody kranowej. Lepiej jest stosować wodę zdemineralizowaną, aby nie dochodziło do zbierania się osadu kamiennego na różnych częściach urządzenia, w tym na stopie. Jak zatem poradzić sobie domowymi sposobami z zanieczyszczeniami na żelazku?

Domowe metody czyszczenia żelazka

Podstawowym sposobem czyszczenia, do którego nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny środek jest oczyszczanie stopy żelazka. Warto to robić raz w miesiącu, aby nie trzeba było dokonywać poważnego czyszczenia żelazka lub uniknąć konieczności oddania go do naprawy. Do wyczyszczenia potrzebny będzie patyczek do uszu i zdemineralizowana woda.

Żelazko należy nagrzać do 40 stopni, a następnie odłączyć od prądu. Kiedy stopa jest ciepła oczyścić patyczkiem wszystkie jej szczeliny i otwory. Następnie wilgotną szmatką przetrzyj całą powierzchnię. Taką konserwację warto wykonywać regularnie. Jeśli jednak potrzebujemy doczyścić większe zabrudzenia, to warto skorzystać ze sposobów przedstawionych poniżej. 

Pasta z sody i octu

Pasta sodowo-octowa jest silnie żrąca. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nawet największych zacieków z kamienia. Niestety metoda ta nie nadaje się do czyszczenia żelazek z teflonową stopą. Pastę wykonuje się w proporcji 2 łyżki sody na 1 łyżkę octu. Tak przygotowaną nakłada się patyczkiem na miejsca, gdzie zebrał się kamień lub na całą powierzchnię. Należy ją zostawić na 3-5 minut i po tym czasie dokładnie zmyć zdemineralizowaną wodą.

Jeśli zauważamy, że regularnie zbiera się kamień na powierzchni stopy, to warto do comiesięcznego czyszczenia dodać dodatkowy element - przecieranie jej szmatką nasączoną octem.

Tabletka przeciwbólowa

Jeśli na stopie pojawiają się ślady przypaleń, niezależnie czy spowodowane nieodpowiednią temperaturą czy zebranym kamieniem, można zastosować metodę z tabletką przeciwbólową. Jednak musi być to preparat z paracetamolem. Żelazko trzeba rozgrzać do 40 stopni i odłączyć od prądu. Następnie wziąć tabletkę w szczypce i smarować nią miejsca, gdzie są zabrudzenia, aż staną się czyste. Następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. 

Kwasek cytrynowy

Kolejnym sposobem na usunięcie zacieków kamiennych jest użycie kwasku cytrynowego. W tym celu żelazko należy nagrzać do 30, a nie 40 stopni. Przetrzeć wilgotną szmatką i posypać kwaskiem cytrynowym. Można użyć również soku z cytryny, w którym nasączona będzie szmatka. Stopę należy pocierać tak długo, aż kamień zejdzie. Ewentualne pozostałe przypalenia można zmyć przy użyciu soli - prasując ją na papierze do pieczenia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: bymuratdeniz/Getty Images

Pozostałe wiadomości