Dom

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Bezprzewodowy, cykloniczny, wodny, a może centralny? Typów odkurzaczy jest wiele, a najlepszy z nich to ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. Czego innego wymaga się od samojezdnego robota, a zupełnie inne zadania spełniać ma mocny odkurzacz z turboszczotką.

Choć odkurzacz to jedno z najstarszych domowych urządzeń elektrycznych (pierwszy zaprojektowano w roku 1901), to wciąż wiele się w jego konstrukcji zmienia. Ostatnie lata przyniosły automatyzację – niewielkie okrągłe urządzenie nie potrzebuje ingerencji człowieka, by utrzymać podłogę w czystości. Jest samojezdne, radzi sobie z przeszkodami, samoczynnie wraca do bazy, gdzie ładuje baterie i opróżnia worek z kurzu. Jeśli zastanawiasz się, jaki odkurzacz automatyczny kupić, pamiętaj, że urządzenie co prawda uprzątnie parkiet czy inne twarde podłogi, jednak gorzej poradzi sobie ze sprzątaniem dywanów czy stopni schodów. Jeśli więc szukasz sprzętu bardziej wielozadaniowego, pozostań przy odkurzaczach o tradycyjnej konstrukcji.

Zobacz wideo: Sprząta świat w różowych barwach

Sprząta świat w różowych barwach
Sprząta świat w różowych barwach Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wybrać odkurzacz do domu?

Odpowiedź zależy od tego, gdzie i do czego zamierzasz go używać. Jeśli zastanawiasz się, jaki kupić odkurzacz do domu, a jesteś na etapie budowy, rozważ zakup odkurzacza centralnego. W takim urządzeniu jednostkę centralną (z silnikiem oraz pojemnikiem na zanieczyszczenia) montuje się np. w garażu, a w ścianach prowadzi rury do pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach. Do odkurzania potrzebna jest tylko giętka rura (o długości 7,5 lub 9 m) z wymiennymi ssawkami, którą podłącza się do gniazd rozmieszczonych w ścianach, tak by możliwe było odkurzenie całego domu. Jaki odkurzacz centralny kupić?

Schemat instalacyjny wszystkich odkurzaczy centralnych jest podobny, różnią się jedynie jednostką centralną. Może ona składać się z jednego urządzenia (tzw. kompakt), w którym zamontowane są silniki (zwykle dwa) i pojemnik na kurz. W jednostkach typu split silniki i pojemnik na zanieczyszczenia znajdują się w osobnych obudowach. Podobnie jak w zwykłych odkurzaczach, kurz może być zbierany na dwa sposoby – w tekstylnym worku (w odkurzaczach centralnych tzw. worku odwróconym) lub w plastikowym pojemniku w modelach cyklonowych (w których powietrze wprawiane jest w ruch, a zanieczyszczenia oddzielane przy użyciu siły odśrodkowej).

Jaki wybrać odkurzacz ręczny?

Wybór urządzeń przenośnych jest ogromny. Zaczynając od lekkich i prostych odkurzaczy z podstawowym wyposażeniem, kończąc na profesjonalnych sprzętach wielofunkcyjnych z opcją prania dywanów i tapicerki oraz zbierania rozlanych płynów. Najczęściej wybieramy spośród dwóch rozwiązań – odkurzaczy workowych i cyklonowych, mniej popularne są odkurzacze z filtrem wodnym. Dwa ostatnie typy to dobry wybór, gdy zastanawiamy się, jaki odkurzacz dla alergika będzie najlepszy. Warto jednak pamiętać, że nie tylko sposób zbierania śmieci jest ważny, liczy się również klasa filtrów. Najlepiej, by były to filtry HEPA 13 zatrzymujące 99,95% zanieczyszczeń o wielkości 0,3 µm. Istotne jest przy tym, by filtr zamontowany był na wylocie powietrza z urządzenia, nie tylko przed silnikiem. Wybierając odkurzacz dla alergika, dobrze też spojrzeć na etykietę energetyczną. Znajdziemy tam informację o skuteczności odkurzacza na różnych powierzchniach. Szukajmy urządzeń o jak najwyższych klasach skuteczności w odkurzaniu dywanów, a nie tylko podłóg twardych, jakie mają odkurzacze do paneli czy parkietów. Jaki odkurzacz wybrać – workowy czy bezworkowy? Modele workowe wymagają dodatkowych wydatków na worki (papierowe lub tekstylne), ale warto pamiętać, że taki worek to też dodatkowa warstwa filtrująca. Jednak zapełniający się worek zmniejsza przepływ powietrza, a tym samym siłę ssania odkurzacza. Urządzenia bezworkowe nie mają tego mankamentu, są też tańsze w eksploatacji. Oprócz odkurzaczy uniwersalnych dostępne są również urządzenia przemysłowe, które pozwalają zbierać nie tylko kurz, ale i np. drobny gruz czy pył po remoncie.

Jaki odkurzacz do mycia podłóg?

Na rynku są dwa typy odkurzaczy wykorzystujących wodę do filtrowania zanieczyszczeń – wodne i piorące. Jaki odkurzacz wodny wybrać? W sprzętach pierwszego typu pojemnik z wodą jest podstawowym filtrem wyłapującym zanieczyszczenia niesione przez zassane powietrze. Woda doskonale wyłapuje kurz, roztocza i inne zabrudzenia (a dodatkowy filtr poradzi sobie z resztą). Po odkurzaniu wystarczy wyjąć pojemnik, a wodę wylać wraz z zanieczyszczeniami. Jaki odkurzacz z filtrem wodnym kupić? Choć wszystkie takie urządzenia dają możliwość zbierania płynów, nie każdy ma funkcję prania dywanów i mycia podłóg. Warto więc wybierać możliwie wielofunkcyjny sprzęt.

Jeśli jednak zastanawiasz się, jaki odkurzacz do mycia podłóg będzie najlepszy, zwróć uwagę na modele piorące. Mają one nie tylko pojemnik na zabrudzoną ciecz, ale też osobny na wodę z detergentem, dzięki czemu można nimi zarówno odkurzać podłogi twarde, jak i prać dywany czy tapicerkę. Gdy zastanawiasz się, jaki odkurzacz piorący do domu będzie najlepszy, pamiętaj, że dostępne są zarówno sprzęty typowo domowego użytku, jak i urządzenia profesjonalne, te ostatnie to często modele kubełkowe. Wybierając piorący odkurzacz przemysłowy do domu, warto pamiętać, by nie był zbyt ciężki.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lumi Nola/Getty Images

Pozostałe wiadomości