Dom

Jak wybrać zgrzebło dla konia i do czego ono służy?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Koń czyszczony przez kobietę

Pielęgnacja sierści to podstawa, aby zapewnić jej zdrowy wygląd. Zgrzebło dla konia to narzędzie, które sprawdzi się nie tylko do czesania grzywy, ale także do usuwania błota czy innych zanieczyszczeń. W zależności od tworzywa, z jakiego jest zrobione, można wykorzystywać je na różne sposoby.

Na rynku istnieje kilka typów zgrzebła. Tak naprawdę jednak warto wyposażyć się w pełen komplet, bo sierść konia i jego ogon czy grzywa potrzebują pielęgnacji na kilku poziomach.

Co to jest zgrzebło?

Zgrzebło to nic innego, jak szczotka przeznaczona do pielęgnacji zwierząt hodowlanych i domowych. Co ciekawe, zgrzebło metalowe, dziś stosowane do czyszczenia szczotek, kiedyś wykorzystywano do prostowania włókien przędzalniczych. Było ono wtedy w formie metalowych haczyków.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Dziś na rynku spotkać można trzy odmiany zgrzebła – gumowe, plastikowe i metalowe. Takie trio świetnie sprawdza się w czyszczeniu konia z różnego rodzaju zabrudzeń. Używanie zgrzebła stanowi doskonałe wprowadzenie do innych zabiegów pielęgnacyjnych, wykonywanych dla naszego parzystokopytnego pupila.

Zobacz wideo: Misja konie i wilk 

Misja konie i wilk
Misja konie i wilk Marcin Kostrzyński o zwyczajach wilków i koni Źródło: Dzień Dobry TVN

Zgrzebło dla konia – popularne rodzaje

W ofercie producentów znaleźć można kilka typów zgrzebeł. Jakie wybrać? Zgrzebło gumowe dla konia to podstawowy element do pielęgnacji zwierzęcia. Sprawdza się przy czesaniu, czyszczeniu sierści z powierzchniowych zabrudzeń, jest też pomocne w okresie linienia. Świetnie wydobywa brud na powierzchnię sierści, by łatwiej było go usunąć.

Takie igiełkowe zgrzebło gumowe służy także do relaksującego masażu zwierzęcia i świetnie stymuluje krążenie – systematycznie używane sprawia, że sierść jest mocna i lśniąca. Warto wybrać egzemplarze z regulowanym paskiem poliamidowym, który można dopasować do kształtu ręki, co znacznie ułatwia pracę. Ważna jest także antypoślizgowa powierzchnia, która sprawia, że akcesorium pewnie trzyma się w dłoni.

Zgrzebło plastikowe (zwane często iglakiem) sprawdza się w procesie wstępnego oczyszczania konia z zanieczyszczeń, np. z piasku, kurzu czy błota, ale pomocne jest także w usuwaniu brudu z innych szczotek. Nie poleca się natomiast stosowania go na głowie, kręgosłupie czy nogach konia. Miejsca te bowiem są bardzo wrażliwe, więc nieprzyjemne igiełki zgrzebła mogłyby powodować duży dyskomfort zwierzęcia. Ze względu na użyty materiał, tego rodzaju przyrząd do pielęgnacji konia jest zwykle najtańszy.

Zgrzebło metalowe dla konia natomiast, wbrew obiegowej opinii, nie służy do pozbywania się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Owszem, jest w stanie usunąć zaklejki z potu i brudu, ale większość koniarzy nie poleca go do czyszczenia zwierzęcia, bo może je narazić na ból. Za to akcesorium to świetnie czyści inne szczotki, np. ryżowe czy włosiane. Na rynku można spotkać zgrzebło metalowe spiralne czy nawet wersję z grzebieniem.

Jak widać na powyższych przykładach, zgrzebło to absolutny niezbędnik, jeśli chodzi o przyrządy do pielęgnacji konia, więc wybierając się na zakupy, warto rozważyć zakup całego zestawu. 

Jak czyścić konia przy pomocy zgrzebła? 

Pierwszym krokiem, jaki trzeba wykonać, aby cały zabieg się udał, jest założenie zwierzęciu kantaru i uwiązanie go, tak by umożliwić sobie swobodny dostęp do konia z każdej ze stron. Jeśli parzystokopytny przyjaciel jest mocno zabrudzony, można użyć zgrzebła plastikowego, aby pozbyć się zlepionych kawałków sierści czy błota.

Należy jednak to robić bardzo delikatnie i tylko w razie konieczności. Zdecydowanie najlepszym narzędziem do pielęgnacji konia jest zgrzebło gumowe, które powinno poradzić sobie z większością zabrudzeń. Czesanie konia zgrzebłem powinno zawsze odbywać się z kierunkiem wzrostu włosia. Należy to robić powoli, przesuwając przyrządem po sierści ze średnim naciskiem. Taki zabieg ma być dla konia przyjemny i relaksujący, bo zgrzebło gumowe idealnie nadaje się do masażu zwierzęcia.

Od których partii ciała zacząć pracę? Zawsze należy to robić w kierunku od głowy i stopniowo kierować się ku łopatkom, tyłowi, a na końcu skupić się na nogach. Zasada ta ma logiczne uzasadnienie – brud będący najwyżej spada na dolne partie, więc nie wykonujemy pracy podwójnie. Do tego dolne partie ciała są najczęściej najbardziej zabrudzone, więc taka kolejność czesania ma sens.

Po pozbyciu się wszelkich zanieczyszczeń i martwej sierści, zgrzebło należy oczyścić (tu przyda się jego metalowa wersja) i przystąpić do użycia szczotek, które wygładzą sierść, ujarzmią miejsca "puchate" i nadadzą jej połysk.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: knape/Getty Images

Pozostałe wiadomości