Aranżacje wnętrz

Gruntowanie sufitu – praktyczne wskazówki

Aranżacje wnętrz

Autor:
Adrian
Adamczyk
James OsmondSufit

Gruntowanie podłoża, w tym gruntowanie sufitu, to zabieg, który powinien poprzedzić nałożenie farby. Gruntowanie polega przede wszystkim na naniesieniu specjalnego podkładu na przeznaczoną do malowania powierzchnię. Dzięki tej czynności będziemy mieć pewność, że efekt okaże się trwały, a praca została solidnie wykonana.

Jeśli nie przeprowadzimy gruntowania sufitu, możemy zapomnieć o idealnie pomalowanej powierzchni, w jednolitym kolorze, bez wybrzuszeń, przebarwień czy smug. 

Gruntowanie sufitu – dlaczego ten zabieg jest tak ważny? 

Gruntowanie sufitu czy ścian jest ważną czynnością. Zabieg ten pomaga przygotować podłoże do dalszych prac, gdyż wyrównuje lub zmniejsza chłonność danej powierzchni (dzięki temu przyjmuje ona odpowiednią ilość farby). Ponadto gruntowanie sufitu wzmacnia podłoże (utwardza je), ujednolica fakturę powierzchni. Oprócz tego związuje luźne cząsteczki znajdujące się na powierzchni sufitu, dzięki czemu przyczepność farby nawierzchniowej oraz innych produktów malarskich jest o wiele lepsza, a ich zużycie znacznie mniejsze. Gruntowanie sufitu przed malowaniem zapobiega również rozwojowi grzybów i pleśni na malowanej powierzchni.

W niektórych sytuacjach gruntowanie jest wyjątkowo wskazane, na przykład wtedy, gdy mamy do czynienia z nowymi powierzchniami, które wcześniej nie były malowane. Nowe, niezagruntowane ściany lub sufit mają często większą chłonność i są bardziej pyliste. Gruntowanie należy przeprowadzić po otynkowaniu, gdy tynk już się zwiąże i wyschnie (w zależności od rodzaju tynku trwa to od 7 do 30 dni). Równie przydatne jest gruntowanie ścian i sufitu przed szpachlowaniem, tynkowaniem i nałożeniem gładzi. Dzięki temu kolejne warstwy podłoża będą trwalsze. A kiedy gruntowanie ścian i gruntowanie sufitu jest zbędne? Gdy powierzchnia została wcześniej pomalowana farbą ceramiczną, lateksową lub emalią. Nałożenie gruntu na taką powierzchnię spowoduje jej zeszklenie, przez co malowanie będzie utrudnione. Pędzel lub wałek będą się ślizgać, a farba nie będzie kryła powierzchni. 

Gruntowanie sufitu krok po kroku 

Zanim włączymy w nasze prace budowlane gruntowanie sufitu, musimy wykonać kilka ważnych czynności, które utrwalą zagruntowanie powierzchni. Na pewno musimy poczekać, aż skończy się etap wiązania i schnięcia tynku. Kolejnym istotnym krokiem jest wyczyszczenie ścian i sufitu za pomocą specjalistycznego mydła malarskiego. Następnie czekamy, aż podłoże wyschnie. Gdy wszystko uda nam się zrealizować, przechodzimy do gruntowania ścian i sufitu. Jeśli mamy pewność, że grunt wysechł, powinniśmy sprawdzić chłonność ściany i ewentualnie nałożyć kolejną warstwę gruntu.

Zanim zaczniemy nakładać farbę, należy sprawdzić, czy grunt całkowicie wysechł. Gruntowanie ścian i gruntowanie sufitu najlepiej jest wykonywać za pomocą wałka malarskiego. Pomoże on dokładnie nanieść masę oraz „wprasować” ją w powierzchnię. Najczęściej wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy gruntu. Najwłaściwsze do tego będą wałki z runem o długości około 8 mm. Niekiedy na bardzo dużych powierzchniach stosuje się gruntowanie za pomocą techniki natryskowej. Grunt schnie około 20 godzin. Gdy mamy pewność, że ściany i sufit wyschły, możemy przejść do nakładania wybranej przez nas farby. 

Gruntowanie sufitu – jaki środek najlepiej wybrać? 

Najczęściej do gruntowania ścian i gruntowania sufitu wybiera się grunty standardowe, tj. grunty akrylowe (tzw. dyspersje akrylowe). Za ich pomocą gruntuje się tynki mineralne, gipsowe, gładzie, płyty gipsowo-kartonowe. Natomiast grunty głęboko penetrujące (grunty akrylowe z dodatkiem np. szkła wodnego) stosuje się w przypadku nawierzchni bardzo wymagających. Używa się ich na przykład przy gruntowaniu ścian, z których schodzi stara farba klejowa, a także w wypadku starych tynków wapiennych (często kruszejących). Innym środkiem są farby gruntujące. To dość nowy produkt typu dwa w jednym. Tego rodzaju farby zarówno gruntują powierzchnię, jak i ujednolicają jej kolor. 

Na pewno nie należy gruntować ścian czy sufitu farbą rozcieńczoną gruntem akrylowym. To niestety bardzo częsta praktyka, którą stosuje się w celu zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. Tego typu działanie jednak w żadnym stopniu nie da nam pewności, że sufit czy ściana będą dobrze zagruntowane. Może się okazać, że za jakiś czas farba zacznie pękać i odpryskiwać.

Zobacz video: Ile trzeba wydać na remont?

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: James Osmond

Pozostałe wiadomości