Dziecko

Ile kosztuje przedszkole? Przedszkola publiczne i prywatne - rekrutacja

Dziecko

Ile kosztuje przedszkole? Przedszkola publiczne i prywatne - rekrutacja

Przedszkole publiczne, przedszkole prywatne czy przedszkole samorządowe - jakie wybrać? To dylemat wielu rodziców. Jakie kryteria warto brać pod uwagę przy wyborze przedszkola dla swojego malucha? Zobaczcie!

Od 2017 roku prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, by dziecko uczęszczało do przedszkola. Wszystkie sześciolatki obejmuje obowiązek przedszkolny.


Przedszkole prywatne czy publiczne?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Przedszkola samorządowe

Przy wyborze przedszkola samorządowego rodzice powinni wziąć pod uwagę opłatę za korzystanie z wychowania przedszkolnego (po bezpłatnych 5 godzinach podstawy programowej każda kolejna godzina jest płatna). Choć ministerialne rozporządzenie mówi o złotówce za godzinę, to od gminy zależy, ile będą płacić rodzice. 1 września 2017 roku warszawskie władze całkowicie zwolniły rodziców z opłat za pobyt dziecka w przedszkolu. Na podobnych zasadach działają przedszkola publiczne niesamorządowe prowadzone przez osoby prywatne, a dofinansowane przez gminy.

>>> Zobacz także: 

Jak przygotować dziecko do przedszkola? Wskazówki dla rodziców

Po czym poznać, ze dziecko poradzi sobie w życiu?

Co zrobić, kiedy dziecko przeklina?

Kolejną opłatą, z którą muszą liczyć się rodzice to opłata za wyżywienie:

Za trzy posiłki rodzice dzieci płacą 6,80 zł.

- powiedziała dyrektorka przedszkola samorządowego nr 33 Agata Jelonek.

W przedszkolach samorządowych wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Płatne nie są przewidziane przez przepisy prawne. Do dodatkowych zajęć zalicza się między innymi: taniec nowoczesny, rytmikę i grę w szachy.

Przedszkola publiczne

W przedszkolach publicznych pierwsze pięć godzin pobytu dziecka w przedszkolu jest darmowe, a potem za każdą kolejną rozpoczętą godzinę opieki płaci się złotówkę. Zajęcia dodatkowe są płatne, ale nieobowiązkowe. Jeżeli rodzic zdecyduje się na nie, to musi nawiązać współpracę z firmą zewnętrzną, która w przedszkolu organizuje takie zajęcia.

Ceny wyżywienia w przedszkolu publicznym wahają się od 7 do 15 zł.

Przedszkole prywatne

Atutem przedszkola prywatnego jest to, że można zapisać dziecko o każdej porze roku, bez czekania na okres rekrutacji. Za przedszkole prywatne - w zależności od miasta - rodzic zapłaci średnio od 400 do 2000 zł plus koszty wyżywienia. A co do zajęć dodatkowych, to:

W naszym przedszkolu jest codziennie język angielski, zajęcia na sali gimnastycznej. Zawsze można dokupić karate, basen, taniec. Przeciętny koszt zajęć dodatkowych, np. karate to 75 zł miesięcznie.

- powiedziała dyrektor przedszkola prywatnego w Skawinie Malgorzata Iwaniuk.

W wielu przedszkolach prywatnych rodzice mogą też wykupić diety dostosowane do preferencji swoich dzieci.

Co sądzisz o tym artykule?
4
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0