Artykuł z cyklu ''Miłe wieści'' strona główna cyklu
Miłe wieści

Czy w dzisiejszych czasach warto być dobrym człowiekiem? Udowadniamy, że tak

Warto być dobrym

Morsa Images/Getty Images

Miłe wieści

Czy w dzisiejszych czasach warto być dobrym człowiekiem? Udowadniamy, że tak

Warto być dobrym

Morsa Images/Getty Images

Bycie dobrym człowiekiem popłaca i przynosi wymierne korzyści. Dzięki uśmiechowi i życzliwości jakość twojego życia znacznie się polepszy? Sprawdź to!

W pędzie życia zdarza nam się zapomnieć o tym, żeby być dobrym człowiekiem i z życzliwością zwracać się do innych. Nigdy nie jest jednak za późno na to, żeby nieco zmienić swoje nastawienie do świata oraz innych. Już samo uśmiechanie się dostarcza nam serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a w dodatku jest zaraźliwe. Nie wierzysz? Podejdź do lustra i unieś kąciki ust.

Czy warto być dobrym człowiekiem?

To pytanie może brzmieć banalnie, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś nad nim? Jeśli nie, to czas to zrobić. Uprzedzamy: warto być dobrym człowiekiem! Pozytywna i życzliwa postawa niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Skupimy się na trzech najważniejszych, czyli: sympatia ze strony innych, wracające dobro oraz lepsze samopoczucie.

Wymierne korzyści bycia dobrym człowiekiem

1. Ludzie będą lubili z tobą przebywać

Sam odpowiedz sobie na pytanie, z jakimi ludźmi wolisz przebywać? Sympatycznymi i pomocnymi, czy opryskliwymi i samolubnymi? Jeżeli ty będziesz miły w stosunku do innych, oni odpłacą ci się tak samo. Nie ma nic odkrywczego w tym, że osoby, które na co dzień się uśmiechają i roztaczają przyjazną aurę, są bardziej lubiane i milej postrzegane w towarzystwie. To oczywiste. Będąc dobrym, pogodnym człowiekiem, przyciągniesz do siebie pozytywnie nastawionych ludzi.

2. Dobrzy ludzie są szczęśliwsi

Badanie przeprowadzone przez zespół badawczy z University of Pennsylvania pod kierownictwem dr. Martina Seligmana dowodzi, że dobrzy i życzliwi ludzie są szczęśliwsi. Uczestnicy eksperymentu mieli napisać list z podziękowaniami i dostarczyć go osobie, która nie została doceniona za swoją pomoc lub inny dobry uczynek. Osoby, które podjęły się tego zadania, natychmiast poczuły się o wiele szczęśliwsze. Korzyści wynikające z tego stanu ducha odczuwały jeszcze przez kolejne tygodnie.

3. Bycie dobrym pozytywnie wpływa na pracę mózgu

Dzięki życzliwości nie tylko my i nasi bliżsi czujemy się lepiej. Inne badania psychologiczne wskazują na dodatkowe korzyści wynikające z bycia dobrym człowiekiem. Można je zaobserwować w działaniu obwodów nerwowych mózgu. Kiedy robimy dobre uczynki, tworzymy ścieżki neuronowe, które zwiększają naturalny przepływ endorfin oraz neuroprzekaźników poprawiających nastrój. Lepsze samopoczucie to więcej energii i motywacji na co dzień.

Zobacz wideo: Piękny gest Arkadiusza Milika. Restauracja należąca do piłkarza dostarcza posiłki polskiej służbie zdrowia

Zobacz też:

Agata Młynarska i Piotr Kraśko wspierają Fundację TVN. Ty też możesz pomóc w budowie Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży

Niezwykła przyjaźń w programie "Równi sobie". "Poznanie Agnieszki to była dla mnie terapia"

Owce honorowymi dawcami krwi. Zobacz, jak zwierzaki pomagają ludziom


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
87
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0