Psychologia

Kombinowanie cechą Polaka? Psycholog: "Uważamy, że inni ludzie nie są godni zaufania"

Psychologia

Aktualizacja:

Wiele osób oferujących noclegi dla turystów wykazuje się niebywałą pomysłowością. Wszystko po to, by obejść przepisy związane z pandemią i mieć jakiekolwiek źródło zarobku, o które tak ciężko w dobie koronawirusa. Czy to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla Polaków? W Dzień Dobry TVN mówił o tym psycholog i konsultant rozwoju osobistego, Miłosz Brzeziński.

Niski kapitał zaufania

W ostatnim czasie można było usłyszeć o wielu próbach obejścia obostrzeń. Niektórzy publikowali ogłoszenia, że oferują miejsca postojowe dla aut (a w cenie był również nocleg), inni otwierali kwiaciarnię na środku lodowiska. Czy to pomysłowość charakterystyczna dla Polaków ze względu na naszą historię?

- Ja mam zawsze taką refleksję, że w niektórych krajach nie było PRL-u i tam też dobrze kombinują. (...) Rzeczywiście ten niski kapitał społeczny to jest efekt PRL-u, bo jest parę takich konotacji w naszym kombinowaniu. Pierwsza jest taka, że my ogólnie uważamy, że inni ludzie nie są za specjalnie godni zaufania . (...) Prawda jest niestety taka, że my jesteśmy nieźli i o wiele lepsi w przewidywaniu cudzych zachowań niż własnych - tłumaczył Miłosz Brzeziński, konsultant rozwoju osobistego.

Moralność a kombinowanie

Okazuje się, że kombinowanie leży w ludzkiej naturze, choć kultury bardziej kolektywne "kombinują" mniej. Co w ogóle można przez to rozumieć? Otóż jest to poruszanie się w szarej strefie moralności - tam, gdzie niby można, ale nie wypada, choć - gdy sprawa dotyczy nas samych - to należy.

- Raczej jak myślimy o sobie, to się zastanawiamy nad tym, czy jesteśmy skuteczni, a nie czy jesteśmy moralni - zdradził psycholog.

W Polsce słowo "kombinator" ma zdecydowanie negatywne nacechowanie.

- My najbardziej nie lubimy tych, co są cwani i skuteczni - mówił Miłosz Brzeziński w Dzień Dobry TVN.

Choć każdy ma ku temu skłonności, można się wyzbyć tej cechy. Należy jednak sobie o tym stale przypominać.

- Żeby wartości w nas działały, muszą być ciągle aktywizowane. Nam trzeba ciągle przypominać o tym, że mamy być uczciwi. (...) My się lepiej zachowujemy, jak ktoś nas widzi, jak ktoś nas sprawdza - dodał nasz gość.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości