Profilaktyka zdrowia

Infekcja u małego dziecka. "Jeśli gorączkę ma noworodek, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Infekcja u niemowlaka - jak leczyć?

Każdy rodzic wie, że dzieci są bardziej podatne na infekcje. Zdarza się, że po wyleczeniu jednej, u malucha za chwilę rozwija się kolejna. Jak sobie z tym poradzić? Co zrobić, gdy infekcję złapał kilkutygodniowy lub kilkumiesięczny noworodek? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Anetą Górską-Kot ze Szpitala Dziecięcego przy Niekłańskiej.

Infekcja u niemowlaka - jak sobie z nią poradzić?

Dzieci są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Zdarza się, że wirus może zaatakować nawet kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego malucha. - Tak małe dzieci nie potrafią oddychać przez usta. Tym samym przy katarze i zatkanym nosie mają poważne problemy z oddychaniem. Dodatkowo w ich przypadku bardzo szybko dochodzi do zakażenia bakteryjnego - mówiła w Dzień Dobry TVN dr Aneta Górska-Kot ze Szpitala Dziecięcego przy Niekłańskiej.

Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna, dlatego, w jej ocenie, jeśli choruje bardzo małe dziecko, rodzice nie powinni zwlekać z wizytą u lekarza. - W przypadku półrocznego dziecka, które gorączkuje, możemy chwilę poczekać, ale jeśli gorączkę ma noworodek - konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Warto pamiętać, że w przypadku bardzo małych dzieci nie sprawdzą się domowe metody leczenia. Czosnku ani miodu nie można im podać. - Jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to posmarowanie okolice nosa maścią majerankową - mówiła specjalistka.

Czy małe dzieci chorują na COVID-19?

Rodzice muszą sobie zdawać sprawę, że maluchom poza zwykłym przeziębieniem zagraża również koronawirus SARS-CoV-2. - Ta fala - w porównaniu do poprzednich, gdy dzieci były praktycznie pomijane - przyniosła bardzo dużo zakażeń covidowych u najmłodszych. Na szczęście COVID-19 jest łaskawy dla dzieci - zaznaczyła dr Aneta Górska-Kot.

Według niej to właśnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przynoszą do domu koronawirusa SARS-CoV-2 i przekazują go rodzicom oraz rodzeństwu. Czy jeśli w domu jest noworodek i przedszkolak lub uczeń, to dzieci powinny być od siebie izolowane, aby nie przekazywały sobie infekcji? Co o takim rozwiązaniu sądzi specjalistka? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości