Profilaktyka zdrowia

Sposoby na kaca. Tłuste potrawy złagodzą skutki spożycia alkoholu? "To nie do końca poznane zjawisko"

Profilaktyka zdrowia

Ból głowy, nudności, złe samopoczucie – takie zazwyczaj objawy występują po nadmiernym spożyciu alkoholu. Na szczęście można temu zapobiec. O sposobach na kaca w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetykiem klinicznym, dr Wandą Baltazą.

Co zrobić, by nie mieć kaca? Odpowiedź jest prosta - po prostu nie pić. Natomiast, kto choć raz nie przesadził z alkoholem, nich pierwszy rzuci kamień. Jeśli podczas grillowania, imienin cioci, wesela zdarzy nam się wypić o jedną lampkę za dużo, warto pomóc swojemu organizmowi, by nie cierpiał katuszy.

Czym jest kac?

- Niestety problem z kacem jest taki, że każdy z nas przeżywa go inaczej i każdy ma też inną tolerancję na alkohol. Jak wiemy, kac to jest nie do końca poznane zjawisko. Niektórzy przeżywają go bardzo źle, ze światłowstrętem, wymiotami. To próba walki organizmu z tą trucizną. Inni natomiast mają po prostu zwiększony apetyt – zauważa dr Wanda Baltaza.

Zdaniem dietetyk naszym narodowym problemem jest to, że "lubimy i dużo pić, a pod to jeszcze bardzo dużo zjeść". Zazwyczaj podczas imprez nie sięgamy po zdrowe produkty, a "wychodzimy z założenia, że im tłustsze, tym lepsze". Wówczas konsumujemy np. dania typu fast-food, karkówkę z grilla czy inne ciężkostrawne potrawy. Co więcej, w powszechnej opinii przyjęło się również, że przed mocno zakrapianą ucztą powinno się zjeść tłustą potrawę, bo wtedy skutki picia alkoholu nie będą aż tak odczuwalne. Natomiast dr Baltaza podkreśla, że nie jest to dobre rozwiązanie.

- One nie powinny być tłuste a wysokoenergetyczne i wspierające nasz organizm. W momencie, gdy sięgniemy po tłuste rzeczy, obciążymy wątrobę, która musi się przygotować na walczenie z alkoholem. Dlatego sugerowałabym zjeść grillowanego kurczaka z warzywami, niekoniecznie surowymi, niż kilka kiełbas – zaznacza.

Jak zminimalizować niepożądane skutki picia alkoholu?

Aby zminimalizować skutki picia alkoholu, dietetyk zaleca na 2 godziny przed imprezą wypić trochę witaminy C (min. 1000 mg), sok z kiszonek oraz przede wszystkim - dużo wody. Jednak jak wiadomo – mądry Polak po szkodzie. Dlatego, gdy zbyt hucznie obchodziliśmy np. urodziny wujka, następnego dnia dr Wanda Baltaza poleca:

  • wyspać się,
  • pić dużo wody (nawadniać się),
  • wypić elektrolity (w przypadku, gdy pojawiły się wymioty),
  • zjeść kanapkę z jasnego pieczywa z żółtym serem, jeśli jest problem z nudnościami.

Niektórzy wyznają również regułę "czym się strułeś, tym się lecz". Dla niektórych ta metoda jest zbawienna, ale specjalistka podkreśla, że nie jest to najlepszy sposób. – Jeśli już to robimy to jedno piwko, nie więcej – zaznaczyła.

Dlaczego lepiej nie jeść ciemnego pieczywa, gdy ma się kaca? Dowiesz się z materiału wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Światowy Dzień Bez Tytoniu. Jak zerwać z nałogiem? "Trzeba poszukać dobrej motywacji wewnętrznej"

Piotr Krzymowski zmienia pandemiczne odpady w sztukę. "Zebrałem kilka tysięcy maseczek i rękawiczek"

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci możliwe jeszcze w czerwcu. "Minister zdrowia tę informację przekaże osobiście"

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości