Prawda o soku z ziemniaka. Dietetyk: "Te badania są naprawdę przełomowe"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Arnold Szymczewski
Skok na sok… z ziemniaka
Skok na sok… z ziemniakaDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Ziemniaki to popularny składnik polskich dań. Mają świetny potencjał sytości i stosunkowo niską kaloryczność. Szczególną popularnością cieszy się sok z ziemniaków. Czy jest zdrowy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dietetyk kliniczny Marta Jachym.

Właściwości soku z ziemniaka

Sok z ziemniaków zdobywa coraz większą popularność. Wszystko za sprawą badań przeprowadzonych na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wykazały one, że sok jest niezwykle zdrowy, m.in. zmniejsza stany zapalne w obrębie układu pokarmowego, może być pomocny w terapii osób z chorobą Leśniewskiego–Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelit.

- Naukowcy przeprowadzi badania - najpierw na modelach komórkowych, a następnie zwierzęcych -wyjaśniła dietetyk kliniczny Marta Jachym w studiu Dzień Dobry TVN.

- Tym zwierzętom za pomocą kwasu solnego indukowano specjalnie stany zapalne w obrębie układu pokarmowego i podawano spreparowany, sproszkowany sok z ziemniaka. Okazało się, że stany zapalne znikają, są zneutralizowane - dodała ekspertka.

Sensacyjne wyniki badań o soku z ziemniaka

Zespół opracował także linię produktów funkcjonalnych, pozbawionych substancji mogących szkodzić osobom z chorobami jelit. Wzbogacono je o specjalnie wysuszony sok z ziemniaka. - Po 6 tygodniach jedzenia tej żywności wskaźnik CRP, czyli stanu zapalnego organizmu zmalał. Te badania są naprawdę przełomowe - podkreśiła Marta Jachym.

Jak przygotować sok z ziemniaka? Zdaniem dietetyczki klinicznej możemy zrobić go w sokowirówce lub w blenderze. Ważne, by wykorzystać do tego jedynie dojrzałe okazy. - Nie przesadzajmy z dawką. W większej ilości może być to toksyczne [...], większość źródeł podaje, że bezpieczna ilość to kilka łyżek np. trzy razy dziennie. Nie podawajmy go dzieciom czy kobietom w ciąży- podsumowała.

Polacy kochają ziemniaki

W Dzień Dobry TVN przeprowadziliśmy także sondę uliczną. Zapytaliśmy przechodniów, jak często włączają ziemniaki w swój jadłospis. Okazuje się, że Polacy je kochają. - "Ja jadam bardzo często", "Jem je prawie codziennie, czyli wtedy, kiedy robię drugie danie", "Do sałatki czy do obiadu - to jest podstawa" - tłumaczyli w rozmowie z naszym reporterem.

Polacy kochają ziemniaki
Polacy kochają ziemniaki Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz szczegóły w naszym materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Arnold Szymczewski

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący: