Zdrowie

Różowe stołki Plopp wystawione na licytację. "To połączenie obiektu sztuki z działalnością charytatywną"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Przez sztukę do serca

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie. W ostatnich latach choroba ta stała się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności w Polsce. Z okazji 20. urodzin Fundacji TVN wystartowała wyjątkowa aukcja, dzięki której warszawskie Centrum Profilaktyki Nowotworów będzie mogło otrzymać cenne wsparcie. Do szlachetnej inicjatywy przyłączył się designer Oskar Zięta, który zaprojektował wystawione na licytację różowe taborety.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Rak piersi wciąż pozostaje jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w naszym kraju. Każdego roku rozpoznaje się go u blisko 19 tys. Polek. Choroba na wczesnym etapie jest niemal całkowicie wyleczalna, dlatego tak ważna jest troska o jej odpowiednią profilaktykę.

Pacjentki, które stanęły przed obliczem trudnej diagnozy lub pragną się przed tym uchronić, mogą liczyć na wsparcie wyjątkowej placówki, która powstała dekadę temu dzięki staraniom Fundacji TVN. Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie przy Narodowym Instytucie Onkologii jest miejscem, w którym mogą wykonać ważne badania, ale i porozmawiać z doświadczonymi specjalistami.

- W sierpniu minęło 10 lat, odkąd przyjęliśmy pierwszego pacjenta, chociaż bardziej mówimy tutaj o osobach potencjalnie zdrowych. Zajmujemy się badaniami przesiewowymi, przychodzą do nas osoby zdrowe, które badamy po to, aby wcześnie wykryć zmiany. W związku z tym, iż październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, w tym czasie wykonaliśmy ponad 80 tysięcy badań mammograficznych - wyjaśnił prof. Andrzej Nowakowski z Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie.

Wyjątkowa inicjatywa Fundacji TVN i Oskara Zięty

Fundacja TVN obchodzi w tym roku 20. urodziny. Szczególny jubileusz stał się doskonałą okazją do zorganizowania niezwykłej aukcji, której celem jest finansowe wsparcie Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie. W szlachetnej inicjatywie wziął udział znany architekt Oskar Zięta, którego prace łączą w sobie klasyczne walory artystyczne z nowoczesną technologią. Stołki Plopp, zwracające uwagę swoim unikatowym kształtem, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów artysty.

Plopp, czyli "polski obiekt ludowy pompowany powietrzem", jest w stanie unieść ponad 2 tony. To manifest naszej technologii deformowania blachy przy użyciu ciśnienia wewnętrznego. Mamy nadzieję, że uniesie również tę misję

- wyjaśnił Oskar Zięta, który zdecydował się wykonać 20 limitowanych stołków Plopp w intensywnym różowym kolorze, bezpośrednio nawiązującym do różowej wstążki, czyli symbolu walki z rakiem piersi. Dochód ze sprzedaży oryginalnych taboretów zostanie w całości przekazany Fundacji TVN, która będzie mogła przeznaczyć go na wsparcie działalności ważnej placówki. Stołki można licytować na stronie domu aukcyjnego Desa Unicum od 13 do 25 października 2021 roku. Cena wywoławcza każdego z nich to 100 złotych.

- Projekt Plopp jest znany na całym świecie, jest rozpoznawalny i absolutnie ikoniczny. Na potrzeby konkretnego wydarzenia, aukcji charytatywnej, została zrobiona limitowana wersja. Każdy jest numerowany i sygnowany przez artystę. To powoduje, że wartość kolekcjonerska tych Plopp'ów wyjątkowo rośnie. To połączenie fantastycznego design'u, obiektu sztuki z działalnością charytatywną. W związku z tym mamy nadzieję, że wszyscy będą chcieli licytować - ocenił Juliusz Windorbski, prezes Desa Unicum. Jego słowa poparła Katarzyna Kolenda-Zaleska, która podziękowała zebranym w studiu gościom za zaangażowanie w realizację wyjątkowej akcji charytatywnej.

- Te krzesła są absolutnie fantastyczne. Bardzo się cieszę, że możemy być wszyscy razem w tym projekcie. Chciałam też wspomnieć o badaniach. Zgodnie z tym, co powiedział pan doktor, trzeba się badać. To nic trudnego, bardzo do tego zachęcam - podsumowała prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam".

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości