Zdrowie

Anna Lewandowska radzi, jak budować zdrowe nawyki. "Liczy się częstotliwość i systematyczność"

Zdrowie

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Paulina Krupińska-Karpiel, Mateusz Jarosławski
Wyzwanie Anny Lewandowskiej i DDTVN: motywacja
Wyzwanie Anny Lewandowskiej i DDTVN: motywacja Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Przed nami czwarty tydzień wyzwania Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej. Najbliższe dni będą poświęcone motywacji. Co zrobić, by aktywność fizyczna stała się nawykiem? Jak nie stracić zapału do osiągania kolejnych sportowych celów? Znana trenerka opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN w rozmowie z Pauliną Krupińską-Karpiel.

"Healthy & Active" - wyzwanie Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej

Akcja Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej powoli dobiega końca, ale to nie znaczy, że zwalniamy tempo. Tym razem skupimy się na budowaniu i utrwalaniu zdrowych nawyków. Jak się motywować do działania?

- Motywacja to jest najważniejszy aspekt, by wytrzymać w tym wyzwaniu do samego końca - podkreśliła Anna Lewandowska. - Motywacja pozwala zacząć, a nawyk pozwala wytrwać. Zawsze to powtarzam. Stosujemy siłę małych kroków, planujemy aktywność fizyczną, wpisujemy to w nasz kalendarz, planujemy cały nasz dzień. Tak samo jest z posiłkami. Na początku to naprawdę nie muszą być godzinne treningi, które wymagają poświęcenia i musimy się do tego przygotować. Kiedy mamy plan taki, jaki ja wam proponuję, to mamy 30 minut treningu i możemy wracać do naszych aktywności. Ważne jest to, żebyśmy pamiętali o sobie i zaplanowali te 30 minut dla nas. Liczy się częstotliwość i systematyczność - dodała trenerka.

By wypracować zdrowy nawyk potrzeba czasu. - Wdrożenie go w życie trwa od 20 do nawet 70 dni, jednak większość badań podaje, że średni czas to około 60 dni, żeby wyrobić w sobie ten nawyk - wyjaśniła Ania.

Jak się motywować do aktywności fizycznej?

Zdaniem Lewandowskiej dodatkową motywacją działania będzie stworzenie grupy wzajemnego wsparcia.

- To może być przyjaciółka, córka, mąż. Czasami jest tak, że najbliższe osoby nie do końca chcą nas wspierać, więc właśnie spróbujmy zrobić ten trening razem. Jeżeli my zaczniemy wdrażać takie nawyki, to przyrzekam wam, że cała rodzina będzie chciała nas naśladować. Mówię tutaj szczególnie o mamach, które mogą zmienić nawyk swojej rodziny, co jemy, jakie robimy zakupy. Być dobrym przykładem dla swoich dzieci i pokazywać, że aktywność fizyczna jest jak mycie zębów. Szczególnie trzymam mocno kciuki za kobiety, mamy, osoby, które są głową rodziny w jakimś stopniu i potrafią zmienić nawyki swoich najbliższych - stwierdziła trenerka.

Ania jest dobrym przykładem na to, że jedna osoba potrafi zmobilizować resztę rodziny. Jej córki, Klara i Laura, bardzo często razem z nią wykonują ćwiczenia. Z kolei Robert Lewandowski był ze swoją ukochaną na zajęciach z bachaty.

- Mój nauczyciel tańca prowadził zajęcia ze swoją partnerką, a ja z boku tańczyłam z Robertem. Było to dla mnie naprawdę ważne wydarzenie. Nie ukrywam, że bachata stała się moją nową pasją i cieszę się, że Robert w tym również uczestniczy - wyznała Ania.

Redakcja Dzień Dobry TVN przygotowała prezent dla osób, które zaangażowały się w wyzwanie "Healthy & Active".

- 3 osoby zaprosimy i nagramy o nich materiał. To jest taki motor napędowy do tego, żeby się chciało chcieć - powiedziała Paulina.

- W dalszym ciągu trwa akcja #pogodnitvn. Wysyłajcie swoje zdjęcia z wyzwania "Healthy & Active". Z wybranymi przez redakcję osobami zobaczę się już 28 stycznia na wspólnym treningu. Zachęcam. To też będzie podsumowanie tego, że w grupie siła i wspólnie możemy się motywować - podkreśliła Lewandowska.

Wyzwanie "Healthy & Active"

Dołącz do noworocznego wyzwania z Anną Lewandowską i Dzień Dobry TVN! Pokaż nam, jak ćwiczysz i wprowadzasz zdrowe nawyki, wrzucając na swoje social media filmiki lub zdjęcia z hasztagiem #pogodnitvn. Być może to Ciebie odwiedzimy z kamerą! Treningi i porady znajdziesz na naszej stronie dziendobry.tvn.pl

Regulamin castingu Health & Active

Klauzula Informacyjna do castingu Health & Active

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Paulina Krupińska-Karpiel, Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: East News/Wojciech Olkuśnik

Pozostałe wiadomości