przeszczep nerki

    przeszczep nerki

    Szacuje się, że aż 95 proc. Polaków ma problemy z nerkami. Jedną z takich osób był Marcin Fic. Mężczyzna od kilku lat zmagał się z niewydolność narządu. Szansą na powrót do zdrowia okazał się dla niego przeszczep nerki, którą podarował mu brat Jakub. Na czym polega tzw. rodzinny przeszczep? Ile wykonuje się ich w Polsce? Jak po operacji czują się bracia? O tym wszystkim rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN.

    Od 13. roku życia Paulina Kaszubek ma wyłonioną stomię. Nie przeszkadza jej to jednak w spełnianiu swoich marzeń - m.in. skoczyła ze spadochronem i pływała z delfinami. Czy nie boi się ryzykować? Co znajduje się jeszcze na jej liście rzeczy do zrobienia? Czy od samego początku akceptowała u siebie stomię? Dlaczego chce zostać mentorem? Paulinę gościła w "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko.

    Poszedł na wycięcie żylaków, a wykryto u niego ciężką chorobę nerek. W czasie rutynowych badań okazało się, że nerki już nie funkcjonują. Okatwiusz Owczarek musiał przejść ich transplantację. Dawcą była jego mama - Barbara Rzepecka. Czy nie miała wątpliwości kiedy przyszło do oddania jednej z jej nerek? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej syn Oktawiusz Owczarek.