Tropem dinozaurów. Po których terenach Polski biegały i gdzie na świecie odkryto najwięcej ich śladów?

Dzień Dobry TVN
Powstają o nich filmy, książki i krążą legendy. Dinozaury to kręgowce, które żyły na ziemi miliony lat temu. Jak się okazuje, zamieszkiwały także tereny naszego kraju. Paleontolog, dr hab. Tomasz Sulej opowiedział o pracach badawczych w Polsce. Który kraj może pochwalić się odkryciem największej ilości śladów dinozaurów?

Dinozaury w Polsce

Naukowcy wciąż badają jak wyglądało życie na Ziemi miliony lat temu. Znaleziska pomagają im w określeniu, jakie gatunki zamieszkiwały naszą planetę. O dinozaurach wiemy już od dawna, jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czy te biegały po terenach dzisiejszej Polski? Paleontolog, dr hab. Tomasz Sulej wyjaśnia zagadkę.

Tak, z pewnością żyły. Biegały po górach Świętokrzyskich, bo tam zostawiły swoje tropy, natomiast dla nas, paleontologów prawdziwą mekką jest Śląsk. Tam nie dość, że zostawiły tropy, to zostawiły po sobie kości. Nie te największe dinozaury

- mówi.

Bo największe biegały po Górach Świętokrzyskich. Ich tropy mają nawet 60 centymetrów długości. Ciekawe znalezisko odkryto w Krasejowie i w Woźnikach. - Profesor Dzik opisał Silesaurus opolensis., żył 230 milionów lat temu i współwystępował z Dicinodontem. Był pradinozaurem i cały czas trwa dyskusja, czy można o nim mówić, że to jest dinozaur, czy też przodek dinozaurów, czy grupa siostrzana – opowiada paleontolog.

Naukowiec tłumaczy, że jest przekonany, że na Śląsku jest mnóstwo miejsc, gdzie można znaleźć dinozaury i gady, które z nimi żyły. - Tych przodków szukamy w Niedarach, koło Tarnowskich Gór, bo tak kopiemy w warstwach które mają 240 milionów lat. Wtedy dinozaurów jeszcze nie było, ale może byli przodkowie – wyjaśnia.

Pozostaje jeszcze jedno, bardzo istotne pytanie. Czy smok wawelski był dinozaurem? – Badania wciąż trwają – zaznacza Tomasz Sulej. Z niecierpliwością czekamy zatem na wyjaśnienie tej zagadki.

Boliwia – Park Jurajski w Sucre

Prawdziwą perełką dla miłośników dinozaurów jest Park Jurajski w Sucre. To najchętniej odwiedzana atrakcja turystyczna w Boliwii. Są tu naturalnych rozmiarów figury dinozaurów. Jak je odkryto? Francuska firma produkująca cement szukała surowców i przez przypadek odnalazła ślady dinozaurów. W sumie – 12 tysięcy. Żaden inny kraj na świecie nie może pochwalić się takim zjawiskiem. Jakie gatunki można zobaczyć w Boliwii? Zobacz cały materiał:

''Boliwijski Park Jurajski''

Zobacz też:

Ngwevu intloko - odkryto nowy gatunek dinozaura… w muzeum

Badacze: Zabawy lalkami rozwijają empatię. "Pozwoli ona dzieciom stworzyć w przyszłości udany związek"

Polka otrzymała IG Nobla za badanie całowania: "Najczęściej całujemy się w stałych związkach"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Honorata Zapaśnik

podziel się:

Pozostałe wiadomości