Ślub i wesele

Ślub humanistyczny, czyli wymarzona ceremonia w dowolnym miejscu świata. Ile kosztuje i jak przebiega?

Ślub i wesele

Śluby humanistyczne to ceremonie, które w Polsce nie mają mocy prawnej. Sednem tego wydarzenia jest celebracja miłości i wypowiedzenie przysięgi swojej drugiej połówce w dowolnym miejscu na całym świecie. Do tego potrzebni są jednak mistrzowie ceremonii. Jak wygląda ich praca? O tym opowiedzieli nam Joanna Humerczyk, organizatorka ślubów humanistycznych oraz Hugon Czajkowski, mistrz ceremonii.

Alternatywny ślub bez urzędnika i księdza

Miłość nie zawsze musi być zwieńczona podpisem na dokumencie. Niekiedy pary decydują się na nietypowy ślub humanistyczny. Wydarzenie to nie tylko nie zobowiązuje do sztywnej formuły, a wręcz przeciwnie, zachęca do rozluźnionej atmosfery. Zakochani w dowolnym miejscu i czasie mogą złożyć sobie własną przysięgę. Do tego wydarzenia nie potrzeba obecności księdza, czy urzędnika, jednak istotna jest tu rola mistrza ceremonii. O swojej pracy opowiedzieli nam Joanna Humerczy oraz jej współpracownik Szymon Wieczorek. Partnerzy wspólnie połączyli już ponad 300 par.

Ślub humanistyczny jest osobistą, nieformalną formą zawarcia związku małżeńskiego. W Polsce nie ma on regulacji prawnych tzn. pary, które decydują się na taki ślub, nie są formalnie w małżeństwie

– powiedziała Joanna.

Szymon przyznał, że podczas udzielania ślubów humanistycznych był świadkiem wielu wspaniałych emocji, a także ciekawych pomysłów na aranżacje wydarzenia. Celebranci w swojej kilkuletniej karierze mieli okazję prowadzić uroczystość m.in. na łodzi, na publicznej plaży, polu golfowym, czy na Kasprowym Wierchu.

Praca przy ślubach humanistycznych połączyła samych celebrantów. Przyjaźń przerodziła się w miłość, a obecnie zakochani przygotowują się do własnego ślubu humanistycznego.

Będzie to przygoda połączona z podróżą, której będą nam towarzyszyć nasza rodzina i przyjaciele – powiedział Szymon.

Przygotowanie ślubu humanistycznego

Ślub humanistyczny to nie lada wydarzenie. Czas przygotowań, wybranie odpowiedniego miejsca, dekoracji i kreacji spędza parze sen z powiek. Kiedy rozpocząć działania i myśleć nad organizacją?

- W zależności od tego, w jakim terminie ten ślub miałby się odbyć, warto zacząć planować całą ceremonię mniej więcej rok wcześniej. Sezon ślubny kumuluje się w kilku miesiącach w roku - powiedziała Joanna.

Miejsce i przebieg ceremonii uwarunkowany jest życzeniami pary. To zakochani decydują, jak dokładnie ma wyglądać ich "wielki dzień". Kwestia przysięgi również ustalana jest z mistrzami ceremonii.

- Scenariusz powstaje razem z parą młodą. On jest indywidualnie pod nich dostosowywany. My sugerujemy pewne rzeczy, które mógłby się tam znaleźć, ale często te przysięgi pary młodej są indywidualne – powiedział Hugo.

Cena ślubu humanistycznego uzależniona jest od języka, w którym prowadzona jest uroczystość. Więcej na ten temat dowiesz się, oglądając rozmowę ze studia Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Mama Marcina Tyszki pochwaliła się zdjęciem ze ślubu. "Marcinek w końcu zeskanował nasze pamiątki"

Pamela Anderson wzięła ślub ze swoim ochroniarzem. To już szóste małżeństwo gwiazdy i drugie w ciągu roku

Maria Sadowska napisała piosenkę "Kocham Cię" dla męża. "Wzięliśmy ślub po 12 latach związku"

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: A. Myśliwiec, B. Jańczak

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości