Seniorki z DPS-u gwiazdami kalendarza. "Piękno to nie metryka"

Dzień Dobry TVN
Dwanaście niezwykłych, charyzmatycznych seniorek z Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku wystąpiło w sesji zdjęciowej do kalendarza. Skąd pomysł na projekt i jak zareagowały na niego modelki?

Seniorki bohaterkami kalendarza

Dwanaście wyjątkowych kobiet, profesjonalna sesja zdjęciowa i mieszanka różnych stylów. Dom Pomocy Społecznej Caritas w Gdańsku stworzył wyjątkowy kalendarz, którego bohaterkami są jego mieszkanki. Skąd taki pomysł?

Zainspirował nas brytyjski magazyn Vogue, w którym na stulecie jego istnienia zorganizowano sesję stuletniej seniorce. Moje koleżanki z zespołu terapeutycznego pomyślały – a może zorganizujemy sesję zdjęciową dla naszych mieszkanek? I tak też się stało. Był pomysł, przygotowania i jego realizacja

- mówi Wioleta Pacak-Rygielska, dyrektorka Centrum Pomocowego Caritas im. św. Jana Pawła w Gdańsku.

Modelki, chociaż bardzo szczęśliwe, były nieco zestresowane. - Panie zareagowały z wielką radością i entuzjazmem, chociaż rzeczywiście była nutka niepokoju, czy aby na pewno w tym wieku wypada coś takiego zrobić. Natomiast większość emocji było pozytywnych. Najtrudniejszym dniem był dzień przed samą sesją. Pojawił się ogromny stres, zarówno u pań, które miały wystąpić, jak i u całego zespołu, który był w to wydarzenie zaangażowany. Natomiast w dniu sesji, przez próg jadalni, której przestrzeń zamieniła się w profesjonalne studio zdjęciowe, wkroczyły dumne, dojrzałe, charyzmatyczne bohaterki, które chciały wziąć udział w tej sesji – dodaje Wioleta Pacak-Rygielska.

"Piękno to nie metryka"

Założeniem, które przyjęli twórcy kalendarza było pokazanie seniorek jako kobiet pełnych wdzięku i klasy. Kobiet silnych, odważnych i pięknych. Sesję zdjęciową poprzedziły specjalne zajęcia. – Były to warsztaty na temat kobiecości, z których wypłynęły niezwykłe refleksje, że piękno to nie metryka. Piękno to nasze wnętrze, nasza życiowa mądrość, doświadczenie, osobowość, styl, klasa. A tego naszym paniom nie brakuje – opowiada dyrektorka Centrum Pomocowego.

A jak czuły się gwiazdy sesji? - Była to wyjątkowa okazja, gdzie po raz pierwszy bardzo profesjonalnie byłam przygotowana do sesji zdjęciowej i bardzo chętnie wzięłam udział w tej właśnie sesji – wspomina Lucyna Przybylska, mieszkanka domu pomocy społecznej.

Koleżanka pani Lucyny, Julia Rutkowska, która także jest bohaterką kalendarza mówi, że bliscy są zachwyceni efektem. Obie podkreślają także, że sesja zdjęciowa była dla nich też fantastyczną odskocznią od codzienności. - Przez pandemię mamy mało odwiedzin, mało spotykamy się z ludźmi z zewnątrz i było nam bardzo miło - tłumaczy pani Lucyna.

Zobacz też:

90-letnia instagramerka. "Ludziom podoba się to, że w tym wieku można żyć radośnie"

Szlachetna tradycja w rodzinie Piekarczyków. "Człowiek w swoje urodziny powinien obdarowywać świat"

Ma 111 lat i zaszczepił się przeciw COVID-19. To najstarszy mężczyzna w Polsce

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Autor: Anna Korytowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości