Motoryzacja

Wzrosły ceny aut na rynku wtórnym. Jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Motoryzacja

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Rzeczpospolita
Auta używane

Inflacja rośnie, rosną również ceny używanych samochodów. W związku ze zmniejszeniem produkcji nowych aut, spada ich ilość na rynku wtórnym. Prognozy wskazują, że w najbliższych miesiącach tempo podwyżek nie będzie zwalniać. 

Ceny aut używanych za pierwszy kwartał 2022

W pierwszym kwartale 2022 roku ceny samochodów na rynku wtórnym w Polsce drastycznie wzrosły. Obecnie ceny aut kupowanych na kredyt są wyższe o około 40% od tych sprzed pandemii COVID-19. Co więcej, jak podaje Rzeczpospolita, tempo podwyżek nie maleje.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

- Wciąż odczuwamy skutki ograniczonej dostępności nowych aut. Mniejsza podaż nowych pojazdów wywindowała ceny tych używanych - mówi Nuno e Oliviera, prezes Cofidis Polska, dla "Rz".

Jesienią 2021 roku szacowana była najniższa od pięciu lat dostępność aut używanych w Europie. Przyczynami są między innymi opóźnienia w produkcji oraz pustki w salonach (klienci niechętnie kupują nowe auta). To sprawia, że ceny aut nie starszych niż rok są wyższe nawet o 17%. Obecny kryzys na europejskich rynkach aut używanych pogłębia kryzys na rynkach wtórnych w Polsce.

Prognozowane ceny na rynku aut używanych

- O ile jeszcze dwa lata temu rynek aut używanych w Polsce charakteryzował się większą różnorodnością, były zarówno wzrosty, jak i spadki cen, o tyle teraz możemy obserwować wyłącznie ich wzrost - mówi dla Rzeczpospolitej, Karolína Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu Aures Holdings, operatora sieci autokomisów AAA Auto.

Drożeją zarówno starsze, jak i młodsze używane samochody. Wśród samochodów młodych, używanych mniej niż 4 lata, wzrost cen waha się od 33 do 41%. W przypadku starszych modeli zauważalne są wzrosty nawet o prawie 70%.

-Na początku roku wydawało się, że sytuacja pod względem podaży nowych samochodów będzie z każdym miesiącem się poprawiała, co byłoby czynnikiem hamującym podwyżki. Niestety, sytuacja polityczna i gospodarcza sprawia, że samochody będą nadal drożały - mówi dyrektor ds. handlowych i rozwoju biznesu w Cofidis. Oznacza to, że można spodziewać się kolejnych miesięcy z rosnącymi cenami aut.

Podobna sytuacja jest również na rynkach aut używanych w Niemczech - ceny wzrosły od 16 do 21%. Z kolei w Wielkiej Brytanii koszt najpopularniejszych aut na rynku wzrósł o 57%. Jak podaje Rzeczpospolita, za serwisem Carfax, także za oceanem - w Ameryce, nie jest wesoło. Ceny aut używanych wzrosły tam o 40% względem poprzedniego roku. Jak uważa serwis, nie ma co liczyć na wyhamowanie podwyżek w zbliżających się miesiącach. Część specjalistów sugeruje, że jeśli chcemy kupić pojazd z rynku wtórnego, to lepiej nie czekać i zrobić to jak najszybciej.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: florintt/Getty Images

Pozostałe wiadomości