"Na dziadka zawsze można liczyć". 92-letni strażak z pasją bez granic

Strażak z pasją bez granic
Źródło: Dzień Dobry TVN
Kazimierz Moździerz ma 92 lata i jest jednym z najstarszych strażaków w Polsce. Jego chęć niesienia pomocy i działalność na rzecz rozwoju straży pożarnej jest godna podziwu. Opowieścią o swojej pasji podzielił się w Dzień Dobry TVN.

Legendarny strażak - historia Kazimierza Moździerza

Dołączył do straży pożarnej w 1946 roku i stworzył wraz z tatą Ochotniczą Straż Pożarną w Trójcy na Dolnym Śląsku.

- To trzeba było działać i się myślało, jak to zrobić, żeby to wyszło na dobre - przyznał w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN. - Do pożaru zawsze byłem chętny czy to w nocy, czy w dzień - obojętnie kiedy. Czy głodny, czy nie głodny. Jak zawyła syrena, to ja momentalnie stawałem na nogi. Raz na przykład trzy doby byłem przy pożarze. W kierunku do Bogatyni. Jak wracałem, to w samochodzie zasypiałem. Zjechałem na bok, dwie godziny pospałem za kierownicą i dopiero przyjechałem do remizy. Dobry strażak to tylko człowieka cieszy, że pomaga, a szczególnie przy takich groźnych sytuacjach, jak kogoś się uratuje. Wtedy człowiek ma zadowolenie.

Strażak przykładem dla innych

Skromny, pracowity, uczynny człowiek - jak opisywany jest Kazimierz Moździerz. Strażaka nazwać można cichym bohaterem, który swoje życie poświęcił niesieniu pomocy innym, ratowaniu ich w trudnych sytuacjach. Człowiek, który jest przykładem dla następnych pokoleń.

- Nie może usiedzieć na miejscu, przybiega na remizę, chociażby się zapytać "do czego jedziecie" - zauważył Arkadiusz Furmaniak, prezes zarządu oddziału gminnego OSP RP w Zgorzelcu. - To jest takie fajne, budujące przede wszystkim dla młodych strażaków, którzy mogą brać z niego przykład.

- Wszyscy mieszkańcy Trójcy, szczególnie ci starsi mówią, że na dziadka zawsze można liczyć - powiedział Bartosz Moździerz, wnuczek Kazimierza.

Bycie strażakiem rodzinną tradycją

Wieloletni strażak zdołał podzielić się swoją pasją z rodziną i zachęcił kolejne pokolenie mężczyzn ze swojej rodziny do służby w jednostce ochotniczej w Trójcy.

- Bez wątpienia dziadek był takim największym motorem napędowym tego wszystkiego i tej rodzącej się pasji. Uważam, że straży pożarnej nie można nazwać hobby, to już jest pasja. Tu oddajemy kawał życia dla tej jednostki, dla straży i ratowania innych ludzi, mienia, zdrowia i życia - przyznał Adrian Moździerz, wnuk Kazimierza, strażak OSP w Trójcy.

- Wydaje mi się, że część jakaś na pewno przeszła w genach - ocenił swoje powołanie do straży drugi wnuk Kazimierza, Bartosz Moździerz, który również jest strażakiem OSP w Trójcy. - Bo jakby nie było, gdyby nie pradziadek Antoni, który stworzył tę straż i dziadek, który był prezesem i wszystko kontynuował, to na pewno by mnie tutaj nie było.

Zobacz także:

Autor: Milena Jaworska

Reporter: Marta Wrońska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Rodzice Ani Starmach przekazali ogromy dar, Małgorzata Potocka opowiedziała o podstępnej chorobie. Co wydarzyło się we wtorek?

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Planujesz ciążę? Korzystaj ze słońca, ale rozsądnie

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Jak określić wiek psa? Przelicznik psiego wieku na ludzkie lata

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Tyle klienci są w stanie zapłacić za luksusowe zakupy. "Ogromne wrażenie"

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

Czy wypada pytać o finanse innych? Trenerka etykiety rozwiewa wątpliwości

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

To najbardziej przepłacone zawody. Kto zdaniem Polaków zarabia za dużo?

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"

Książę William musiał natychmiast wyjechać. "Powody osobiste"