Jak robić zakupy spożywcze, by oszczędzić czas i pieniądze? "Dzieciaki są świetnym kierunkowskazem"

Jeśli kupujemy produkty spożywcze często i spontanicznie, nie tylko wydajemy więcej pieniędzy, ale również marnujemy czas. Jednak łatwo można to zmienić. O sposobach na lepsze zorganizowanie zakupów żywnościowych w Dzień Dobry TVN mówiła Dominika Nawrocka, blogerka, założycielka organizacji edukacji finansowej dla kobiet "Kobieta i Pieniądze".

Jak zaplanować zakupy spożywcze?

Warto zacząć od wspólnych ustaleń, co jest potrzebne. - Niedziela jest świetnym dniem na planowanie nowego tygodnia – zauważa Dominika Nawrocka. Proponuje, by wtedy spisać nie tylko produkty, które powinny zostać kupione. Dobrze jest zaplanować również obiady na cały tydzień, by mieć pewność, że dania przypadną do gustu wszystkim członkom rodziny. Poświęcając czas na planowanie zakupów, zaoszczędzimy go podczas ich robienia.
Równocześnie trzeba sprawdzić, jaki mamy budżet w danym miesiącu – podkreśla ekspertka. Należy wyznaczyć w budżecie domowym kwotę na jedzenie w skali miesiąca, a następnie podzielić ją na cztery tygodnie. Dzięki tej metodzie ustalimy, na co możemy sobie w tym miesiącu pozwolić i łatwiej będzie w każdym tygodniu planować, co jest do kupienia.
Kolejny krok to sprawdzenie, co już mamy w domu, a czego brakuje i zrobienie listy zakupów. Następnie należy przeznaczyć jeden dzień na skompletowanie wszystkiego z listy.

Jak zaplanować obiady na cały tydzień

Nasza rozmówczyni przekonuje, że zaplanowanie kilku obiadów z wyprzedzeniem wcale nie jest trudne, ponieważ zazwyczaj rodzina ma ulubiony zestaw dań i one się potarzają. – Mamy zapewne zgodzą się ze mnę, że dzieci nie chcą specjalnie jeść nic nowego, wiec powtarzamy te naleśniki, kotlety, zupy. (...) Myślę, że dzieciaki są świetnym kierunkowskazem – podpowiada ekspertka.

Jak kupować produkty spożywcze, by zaoszczędzić pieniądze?

Kiedy stworzymy już listę zakupów, kupujemy dokładnie to, co na niej jest czy szukamy promocji? Ekspertka radzi nie kupować więcej, żeby było "na później". - Właśnie w ten sposób tracimy pieniądze. Poza tym świeże produkty się zepsują i je prawdopodobnie wyrzucimy - podsumowuje Dominika Nawrocka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.
Zobacz także:
Autor: Magdalena Zamkutowicz
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości