Finanse i Praca

Jak odchudzić domowy budżet? "Na pierwszy ogień biorę wydatki, które nazywam destruktywnymi"

Finanse i Praca

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Łukasz Kowalski
OszczędzaMY – nowy cykle ekonomiczny w „Dzień Dobry TVN”
OszczędzaMY – nowy cykle ekonomiczny w „Dzień Dobry TVN”Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Ceny rosną a kolejne rachunki mrożą krew w żyłach. Tutaj z pomocą przychodzi Kasia Iwanoska i nowy cykl Dzień Dobry TVN "OszczędzaMY". Co zrobić, by w niepewnych czasach pieniądze nie uciekały z portfela?

Jakie są sposoby na oszczędzanie?

Oszczędzanie w czasach galopującej inflacji nie jest prostą sprawą. Kiedy planujemy niskobudżetowe zakupy, to nasze myśli kierują się na targowisko. Co uda się kupić, mając do dyspozycji 100 złotych?

- Sprzedawcy mówią, że jakoś ludzie kupują, nie dyskutują z cenami, niby wszystko jest dobrze, ale w zaciszu domowym, jak każdy z nas policzy te rachunki no to widzi, że jest drożej niż rok temu - stwierdziła Kasia Iwanoska, analizując kosz zakupów. - (...) W tej chwili inflacja w Polsce przekroczyła 12 proc. - wyjaśniła.

Jak zatem szukać nieszczelności budżetu, przez które uciekają ciężko zarobione pieniądze?

- Na pierwszy ogień biorę wydatki, które nazywam destruktywnymi, czyli coś, za co zapłaciłam lub płacę nadal, ale w ogóle z tego nie korzystam - poradziła Kasia Iwanoska. - W moim przypadku, w ciepłe, letnie miesiące, rezygnuję z abonamentu na siłownię, dlatego że mogę wsiąść na rower, iść pobiegać w parku, albo po prostu pójść na spacer. Nie pojedziemy na najbliższy długi weekend i chyba zrezygnuję z zakupów nowych ubrań na lato - dodała.

Na czym oszczędzać?

Sporym obciążeniem dla budżetu są opłaty stałe. Rosnące ceny energii elektrycznej i gazu znacząco odbijają się na domowym budżecie. W tym przypadku dobrze jest wyłączyć niepotrzebne światło i włączyć opcję oszczędzanie. Z pomocą przychodzą żarówki LED oraz te o zmniejszonej mocy.

- Warto oczywiście pamiętać o tym, by przyjrzeć się opłatom bankowym - doradziła. - W ostatnim czasie trochę zmian i podwyżek było. Wejść, zobaczyć, sprawdzić, czy przypadkiem nie płacimy za konto albo za karty i poszukać sobie tańszej opcji - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości