Styl życia

Królestwo za dobrą kawę! Co warto wiedzieć na temat małej czarnej?

Styl życia

Aktualizacja:

Kawa jest napojem bez którego wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia. W zależności od preferencji wybierana jest czarna, z mlekiem, z cukrem lub w ogóle niesłodzona. Co ma wpływ na jej smak i czy rzeczywiście jest niezdrowa? Wyjaśnia baristka Irmina Wałęga.

Dzień Kawy 2020

Napój bogów, mała czarna – to tylko niektóre z określeń, pod którymi kryje się kawa. Jest uwielbiana przez za smak, aromat i pobudzające właściwości. Jej wypicie wiele osób traktuje niemal jak rytuał, bywa też pretekstem do spotkań towarzyskich, a nawet ważnym elementem dzieł literackich, muzycznych czy filmowych. Wystarczy choćby przypomnieć sobie film "Kawa i papierosy" w reżyserii Jima Jarmuscha. Pochyliliśmy się nad nią również w Dzień Dobry TVN przy okazji wypadającego 29 września Dnia Kawy.

Na to, jak finalnie smakuje kawa w naszej filiżance, składa się tak naprawdę wiele rzeczy. Przede wszystkim jest to samo ziarno – jego jakość, sposób obróbki, sposób wypalenia, bo też mamy różne rodzaje wypalenia kawy. Później – jak zmielimy tę kawę i na koniec, w jaki sposób ją zaparzymy

- wyjaśniła Irmina Wałęga, baristka.

Nasza ekspertka poleca przede wszystkim kawę ziarnistą, której jest ogromny wybór na naszym rynku. Każdy może więc znaleźć dla siebie tę idealną. Nie ma też przeciwwskazań, żeby pić kawę aromatyzowaną.

Kwasowość i kwaśność kawy

Często w kawiarni, u znajomych lub też w pracy mamy do czynienia z kawą, która nie do końca może nam odpowiadać. Problemem zwykle bywa jej kwaśny smak. Czym jest spowodowany?

Musimy rozróżnić jakby 2 rodzaje kwasowości – kwasowość i kwaśność. Kwasowość jest to coś bardzo pożądanego w kawie. To świadczy o wysokiej jakości kawy. Dobre arabiki są właśnie lekko kwaskowe, owocowe, orzeźwiające i ta kwaskowość w tej kawie jest tak bardzo przyjemna. Natomiast kwaśność kawy może wynikać albo z jej słabej jakości, albo z tego, że źle ją zaparzyliśmy

- powiedziała ekspertka.

Chodzi tu chociażby o niedostosowanie grubości zmielenia ziaren kawy do sposobu zaparzenia.

Mity o kawie

Wokół kawy narosło wiele mitów. Część osób grzmi, że ma ona niekorzystny wpływ na nasz organizm. Przez to niektórzy omijają ją szerokim łukiem i szukają energetycznych zamienników. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie.

Kawa jest w ogóle bardzo zdrowa. To jest jedna z najzdrowszych roślin znanych naturze. Mnóstwo polifenoli, minerały, witaminy

- powiedziała Irmina Wałęga.

Przy okazji specjalistka postanowiła zdementowań kolejną kwestię dotyczącą kawy.

Jest taki mit, że kawa wypłukuje magnez. Wręcz przeciwnie – kawa jest jego źródłem

- podała.

Jak zaparzyć w domu kawę

Nie musimy kupować od razu drogiego ekspresu, by cieszyć się w domu dobrą kawą. Baristka goszcząca w naszym studiu zwróciła uwagę na bardzo tanie urządzenie French Press. Można je dostać w wielu sklepach. Jak zaparzyć w nim kawę? Oto wskazówka od Irminy Wałęgi.

Wystarczy dobrze zmielona kawa, bo też nie może być zbyt drobna, ponieważ zapcha nam filtr. Woda powinna być w temperaturze 96 stopni – to jest maksymalna temperatura, nie powinniśmy zalewać wrzątkiem. Bo wtedy kawa się przeparzy, będzie właśnie gorzka z kolei

- opowiadała.

Zalewamy wsypaną do urządzenia kawę (ok. 6 g na 100 ml wody). Najpierw połowę wody, po 30 sekundach drugą część. Mieszamy i zostawiamy do zaparzenia na około 3-4 minuty. Potem wystarczy przecisnąć cały napój przez tłok i gotowe.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Dynia na śniadanie i na obiad. Przepisy Samar Khanafer

Antonówka w roli głównej. Przepisy Piotra Kucharskiego

Gotuj jak szef kuchni. Poznaj przepisy na ulubione Dania Sebastiana Olmy

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości