Styl życia

Jojo - uczymy się nim kręcić z mistrzem Europy. "W każdym sporcie zdarzają się kontuzje"

Styl życia

Aktualizacja:

Jojo. Tę zabawkę znają zarówno młodsi, jak i starsi. 6 czerwca obchodzi swoje święto mistrz Polski i mistrz Europy Kacper Pałatyński. Z tej okazji opowiedział nam o jojo i pokazał kilka trików. Zobaczcie sami.

6 czerwca obchodzony jest Dzień Jojo. Chociaż może się wydawać zwykłą zabawką, to zawody w nim cieszą się sporą renomą. Sprawdź, jak kręcić jojo i czy jest to sport dla Ciebie.

Jojo - jak kręcić?

Konstrukcja jojo to zwykły ciężarek zawieszony na sznurku, który wpada w ruch obrotowy. Jednak z jego użyciem można tworzyć niesamowite występy. Wielokrotnie pasjonaci tej zabawki zjawiali się w różnych programach typu talent-show, pokazując swoje niezwykłe triki. Jak tłumaczy Kacper Pałtyński, trzykrotny mistrz Polski i mistrz Europy w jojo, na początku przygody z tą dziedziną każdy poznaje te same podstawy.

Później polega to na tym, że każdy musi wymyślić swoje triki własne, żeby faktycznie zaistnieć w świecie jojo i żeby wygrywać zawody

- opowiada.

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Jojo profesjonalisty różni się od tego podstawowego. Wykonane jest z aluminium i ma grubsze łożysko, dzięki czemu łatwiej można robić nim różnego rodzaju występy.

A na takim plastikowym można się nauczyć pierwszych trików, podstaw

- dodaje Kacper.

Mistrzostwa w joju

Mogłoby się wydawać, że ćwiczenia z jojo to nic takiego i każdy może temu sprostać. Nic bardziej mylnego. Dojście do perfekcji wymaga dużego wysiłku i wielogodzinnych prób. Kacper przed mistrzostwami ćwiczy nawet 3 godziny dziennie. Jak się okazuje, nie jest to też zupełnie bezpieczny sport.

W każdym sporcie zdarzają się kontuzje i w jojo też. Jedną z tych kontuzji są właśnie pozdzierane palce, ewentualnie podbite oko

- mówi.

Dlatego często przed zawodami, uczestnicy muszą maskować zranienia. Kacper przed mistrzostwami zakleił kiedyś palce klejem, żeby lepiej wykonywać triki. A jak wyglądają takie występy?

Każdy zawodnik, który się zgłasza na mistrzostwa, albo nie nawet na mistrzostwa, a na jakieś zwykłe zawody, przygotowuje swoją muzykę i układa pod to swój własny występ, swój własny układ

- opowiada Kacper Pałatyński w Dzień Dobry TVN.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Korytowska

Źródło zdjęcia głównego: Alexwise/Getty Images

Pozostałe wiadomości