Polak wicemistrzem świata w Capoeirze. "Od zawsze miała symbolizować walkę o wolność"

Dzień Dobry TVN/x-news
Niedawno odbyły się mistrzostwa świata w Capoeirze - ze względu na pandemię przeprowadzono je online. Drugie miejsce zajął Polak, 24-letni Michał Wolniak. Ogłoszony wicemistrzem świata zawodnik wyjaśnił nam zasady tej dziedziny sportowej i zdradził, jakie kryje w sobie tajemnice.

Capoeira - czym jest

Capoeira to brazylijski skarb. - To czasami bardziej sztuka, czasem walka albo taniec - tłumaczy trenerka Michała Wolniaka, Dominika Rembelska. - To energia, którą tworzą ludzie - wtóruje jej w słowach wicemistrz świata. Co ciekawe, sport ten był wcześniej zakazany. Wywodzi się z kultury afrobrazylijskiej. Capoeirę stworzyli afrykańscy niewolnicy, którzy pracowali na plantacjach trzciny cukrowej i bawełny. Od zawsze miała symbolizować walkę o wolność, dowodziła - i dowodzi - sprytu ciała tancerza-wojownika.

Co ciekawe, Polska jest w czołówce światowej Capoeiry - to zasługa pasjonatów takich, jak nasi goście - Dominika Rembelska i Michał Wolniak. Dwudziestokilkulatek już może poszczycić się tytułem wicemistrza świata. Niestety, tegoroczne zawody musiały odbyć się online - powodem była oczywiście pandemia. - To taki sztuczny twór - przyznaje trenerka - bo Capoeiry nie robi się samemu. Ale ponieważ mamy takie czasy, a nie inne, to zawody odbyły się online. To były solówki, pokazy akrobacji i umiejętności - wyjaśnia Dominika Rembelska.

Capoeira - podstawy

Jak zauważa trenerka Michała: - Do Capoeiry potrzeba co najmniej dwóch osób, a najlepiej grupy, instrumentów - wylicza. - Potrzeba tej całej energii. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować poćwiczyć ją samemu - dodaje.

Jak zacząć przygodę z Capoeirą? Michał Wolniak zdradza nam kilka technik. - Szeroko na nogach, balans ciała, szukamy momentu, ręka broni twarz - uczył naszą prowadzącą, Małgorzatę Ohmę, a następnie zaprezentował, jak wykonywać poprawne uniki. Chcesz poćwiczyć razem z nami? Obejrzyj wideo z treningu w naszym studio i dołącz do naszej Capoeiry.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Wielka Brytania pożegnała księcia Filipa. "Na zawsze zapamiętam jego żarciki i poczucie humoru"

Ojciec skatował syna i jego kolegę metalową rurką. 9-letni Filip nie żyje. "Było pełno krwi"

EMA wydała oświadczenie ws. szczepionek Johnson&Johnson. "Korzyści przeważają nad ryzykiem"

Autor: Ola Lipecka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Uwaga! TVN.

Uwaga! TVN.