Podróżujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Jakie utrudnienia czekają ich na lotniskach?

Wakacje 2023: Jakie utrudnienia czekają pasażerów na lotniskach?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Chaos na lotniskach
Chaos na lotniskach
Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samoloty
Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu?
Spełniamy podniebne marzenie
Spełniamy podniebne marzenie
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek?
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
W tym roku - podobnie jak w zeszłym - spodziewać się można utrudnień w ruchu lotniczym. Zaliczają się do nich m.in. opóźnienia lotów, a także zmiany tras rejsów. Czy w sezonie wakacyjnym pracownicy ponownie zamierzają strajkować?

Wakacje 2023: Jakie utrudnienia czekają na lotniskach?

W ubiegłym roku - po pandemii - branża lotnicza przeżywała kryzys. Fala protestów pracowników m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Portugalii i brak rąk do pracy sprawiły, że latem przewoźnicy notorycznie odwoływali lub opóźniali loty. Czy w wakacje w 2023 roku czeka nas powtórka z rozrywki?

Zdaniem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson europejskim lotniskom udało się już wypełnić braki kadrowe, więc problemy z tym związane będą miały mniejsze znaczenie w tym roku. Natomiast nie można wykluczyć protestów, ponieważ mogą one się nasilać ze względu na wysoki poziom inflacji i nienadążającą za nim wysokością wynagrodzeń.

Możliwe opóźnienia i odwołane loty

Ze względu na wojnę w Ukrainie i ewentualne strajki personelu lotnisk, linii lotniczych lub służb kontroli ruchu lotniczego możliwe są opóźnienia, odwołane loty, a także zmiany tras.

- Zwiększenie liczby lotów w otwartych częściach przestrzeni powietrznej może wygenerować opóźnienia. Dodatkowo, wzmożona obecność lotnictwa wojskowego we wschodniej części Europy stanowi wyzwanie dla kontroli ruchu powietrznego i może powodować konieczność zmiany tras niektórych lotów - tłumaczył Piotr Samson.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przekazał PAP, że w 2023 polskie lotniska obsłużą blisko 44,7 mln osób, czyli ok. 91 proc. pasażerów z 2019 r. - Mimo wszystko, tegoroczny letni sezon lotniczy powinien być spokojniejszy i lepiej przygotowany na ewentualnie zmieniające się warunki, biorąc pod uwagę większą świadomość rynku w zakresie czekających go w tym roku wyzwań - podkreślił.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: rmf24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Virojt Changyencham/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes