Podróże

Savoir-vivre w samolocie. Co robić, a czego nie można?

Podróże

Autor:
Diana
Ryściuk
pokład samolotu, pasażerowie w fotelach

Wszelkie publiczne środki transportu, w tym również samolot, to miejsca, w których obowiązują określone zasady. Warto ich przestrzegać, aby podróż była dla wszystkich tak samo komfortowa. Sprawdź, jaki savoir-vivre obowiązuje w samolocie.

Savoir-vivre w samolocie: zajmowanie miejsc, poruszanie się po pokładzie, wychodzenie

Zwykle w samolotach trzeba chwilę poczekać na zajęcie miejsca, aż osoby przed nami schowają swój podręczny bagaż i usiądą. W takiej sytuacji nie należy się przepychać lub ponaglać innych. Samolot nie wystartuje, dopóki pasażerowie nie będą bezpiecznie ulokowani na swoich miejscach.

Jak spędzić wakacje?

Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
Uwaga TVN. Wojciech Ż. organizował wakacje na Zanzibarze
wideo 2/5

Zawsze należy zajmować tylko wyznaczone na bilecie miejsce. Dzięki temu nikt nie będzie się upominał o swoje lub robił niepotrzebne, dodatkowe zamieszanie z „przeprowadzką” na inne miejsce. Można je zmienić już w trakcie lotu, jeśli pozostało jakieś wolne i bardziej nam odpowiada.

Chcąc usiąść przy oknie lub w środku albo wyjść z ulokowanych tam miejsc, nie należy przeciskać się nad siedzącymi pasażerami. Należy wstać, powiedzieć „przepraszam” i w ten sposób zakomunikować samolotowym sąsiadom potrzebę przejścia. Wtedy oni mają obowiązek ułatwić przejście i sami decydują, czy tylko przesuną nogi, czy też wstaną ze swojego miejsca/wyjdą z rzędu.

Korytarze między rzędami foteli są wąskie. Mijając się w nich z innymi, wypada zrobić to plecami do siebie – to bardziej komfortowe niż twarzą w twarz. Jeżeli natomiast na naszej drodze stanie wózek z jedzeniem, wystarczy wcisnąć się w wolne miejsce lub cofnąć do jakiejkolwiek szerszej przestrzeni, aby mógł on przejechać.

Przy wstawaniu z fotela nie należy łapać się siedzenia przed nami. W ten sposób pasażer w nim siedzący może zostać nagle odchylony do tyłu, a następnie nieprzyjemnie, gwałtownie wyrzucony do przodu.

Jeżeli chodzi o wychodzenie z samolotu, to tutaj również nie ma sensu się spieszyć i stać później w kolejce. Po wylądowaniu personel pokładowy zawsze przypomina pasażerom, by pozostali na miejscach do czasu całkowitego zatrzymania się samolotu i wyłączenia sygnalizacji "zapiąć pasy". Przy wychodzeniu osoby siedzące w rzędach przed nami wypada wpuszczać przed siebie, zwłaszcza, jeśli czekają, by wyjść ze swojego miejsca.

Savoir-vivre w samolocie: ściąganie butów

Ten temat wzbudza sporo kontrowersji, ale, jeśli poczytać opinie stewardess, nie jest to niedozwolone. Ściągnięcie butów, zwłaszcza w przypadku długich lotów, znacznie poprawia komfort podróży. Ale dbając o swój, nie możemy zapominać o komforcie innych pasażerów.

Jeśli chcemy zdjąć buty, warto upewnić się co do czystości i świeżości skarpetek. Warto mieć też czyste na zmianę i po prostu zmienić je w toalecie. Kładzenie stóp na siedzeniu przed lub na ścianie bywa źle widziane, ale w trakcie długich, nocnych lotów wiele osób tak robi i trudno się temu dziwić. Tym bardziej bardzo ważne jest, aby na stopach były czyste skarpetki. W trakcie umieszczania stóp w różnych miejscach wokół siedzenia należy mieć pewność, że nie naruszamy nimi cudzej przestrzeni. Nie powinny również wystawać w przejściu.

Jeden pasażer chce spać, a drugi czytać

Jeśli nocą w samolocie zapada ciemność, nie oznacza to, że wszyscy muszą iść spać. W panelu nad głowami są zwykle małe światła, które służą do czytania w nocy. Każdy ma prawo z nich korzystać. Jeżeli osoba obok woli spać, może założyć maskę na oczy. Nie może oczekiwać zgaszenia światła.

Pozostałe zasady savoir-vivre w samolocie

  • Nie rozmawiaj głośno. Wiele osób w trakcie lotu chce odpocząć, poza tym zwykle nie ma ochoty słuchać prywatnych rozmów obcych ludzi.
  • Muzyka i filmy – tylko w słuchawkach.
  • Nie pij własnego alkoholu. A jeśli zamawiasz ten pokładowy, też nie wypada się upijać.
  • Nie zajmuj toalety zbyt długo.
  • Zdejmij słuchawki w trakcie wydawania instrukcji i poleceń przez personel pokładowy.
  • Podaj tackę z jedzeniem pasażerowi-sąsiadowi, do którego stewardessa nie sięgnie.
  • Jeżeli zajmujesz miejsce przy oknie i właśnie pojawił się za nim piękny, wyjątkowy widok, warto sąsiadom również umożliwić zerknięcie czy też zrobienie zdjęcia.
  • Wykonuj wszystkie polecenia personelu pokładowego i traktuj stewardessy z należytym szacunkiem i uprzejmością.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: RainStar/Getty Images

Pozostałe wiadomości