Podróże

Rezerwat Przyrody Łężczok na Śląsku. "Tutaj zasady dyktują ptaki"

Podróże

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Diana Kautz
Wiosenny rezerwat ptactwa
Wiosenny rezerwat ptactwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/28
Dzień Dobry TVNWiosenny rezerwat ptactwa

Diana Kautz odwiedziła Rezerwat Przyrody Łężczok, skąd prezentowała prognozę pogody. Na miejscu spotkała się z ornitologiem, który opowiedział o tajnikach fotografowania ptaków. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających?

Rezerwat Przyrody Łężczok

Rezerwat Przyrody Łężczok położony jest w Kotlinie Raciborskiej na terenie województwa śląskiego.

- Tutaj zasady dyktują ptaki, a nie ludzie, choć to miejsce stworzone jest przez człowieka. W Rezerwacie Przyrody Łężczok żyje ponad połowa wszystkich gatunków ptaków. Ludzie tutaj przyjeżdżają z całej Polski, by poobserwować ptaki w ich naturalnych siedliskach, a dla fotografów czy ornitologów to jest raj na Ziemi - przekonywała Diana Kautz, prezenterka Dzień Dobry TVN.

Fotografowanie ptaków

Rezerwat oferuje koncert ptasich śpiewów i punkt obserwacyjny, z którego rozpościera się niesamowity widok.

- Kiedy są silne wiatry, trafiają tutaj bardzo rzadkie ptaki i wtedy spotykają się ludzie z całej Polski. Czasami tylko na 5 minut, żeby zobaczyć, zrobić zdjęcie, udokumentować i zabrać ze sobą - tłumaczył w rozmowie z Dianą Kautz pan Tomasz, ornitolog, który od 15 lat fotografuje ptaki.

- Trzeba stać się dla nich niewidzialnym, wtedy one zbliżają się do nas. Czują się naturalnie. Trzeba zbudować jakieś ukrycie, być przed wschodem słońca i czekać aż zwierzęta się do nas zbliżą. Kocham w tym to, że potem zabieram cząstkę przyrody do domu. (...) Sprzęt nie jest ważny, tylko to, by przeżywać to emocjonalnie i czerpać z tego radość - dodał.

Jakie gatunki ptaków spotkamy na miejscu? Jaka jest najlepsza pora na obserwację? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Diana Kautz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości