Polska

Gdzie pojechać na majówkę w Polsce? Propozycje na wyjazd z dzieckiem

Polska

Aktualizacja:
Marko Geber/Getty Images

Długi weekend majowy zbliża się coraz większymi krokami. Na chwilę wytchnienia czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Całe dnie spędzane w domu, a nierzadko głównie przed komputerem, mocno dały się we znaki każdemu z nas. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem czekamy na tegoroczną majówkę.

Hotele w Polsce nadal są zamknięte, ale to nie oznacza, że nie możemy zrobić sobie jednodniowej wycieczki. Według wstępnych prognoz, pogoda będzie sprzyjać. Czas więc pomyśleć o wspólnych aktywnościach z pociechami.

Majówka w Polsce z dzieckiem

Zamknięte hotele to dobra okazja do tego, żeby postawić na aktywną majówkę. W Polsce nie brakuje malowniczych tras rowerowych o różnych poziomach trudności. Czas więc odświeżyć bicykle przed sezonem i ruszyć na szlak. Szybko zorientujesz się, że w okolicy nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia. Poniżej lista kilku najciekawszych i najbardziej znanych tras rowerowych po Polsce:

  • Forteczna Trasa Rowerowa - woj. podkarpackie
  • Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - woj. śląskie
  • Szlak Kanału Elbląskiego - woj. warmińsko-mazurskie
  • Kaszubska Marszruta - woj. pomorskie
  • Szlak wokół Tatr - woj. małopolskie

Oczywiście nie musicie pokonywać całego szlaku. Przy planowaniu wycieczki rowerowej dobrze wziąć pod uwagę kondycję wszystkich członków rodziny. Nawet aktywny wypoczynek ma być relaksem, a nie udręką.

Aktywna majówka w Polsce z dzieckiem to szansa na pokazanie pociechom przyrody. Z początkiem maja jest już całkiem zielono. Przemierzając łąki i lasy z pewnością traficie na znane z atlasów rośliny oraz kwiaty, a może nawet zwierzęta? Dzieciaki są ciekawe świata, więc tym bardziej warto to w nich rozwijać.

Alternatywą dla wycieczki rowerowej może być spływ kajakowy. To jednak propozycja dla starszych dzieci. Najpopularniejszym miejscem w Polsce wśród kajakarzy jest Kanał Augustowski, ale wypożyczalnie sprzętu funkcjonują też przy innych akwenach. Na dobry początek warto wybrać mniejszą rzekę, przykładowo Świder.

Przy okazji kilkudniowej wycieczki rowerowej można rozważyć spanie w namiocie. Dla dzieci nie ma chyba większej atrakcji niż noc pod gołym niebem.

Propozycje na majówkę w Polsce

Nie wszyscy muszą być zwolennikami aktywnego wypoczynku. W Polsce nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić chociażby na jeden dzień. Oczywiście ze względu na aktualne obostrzenia wiele punktów jest nieczynnych, ale dla chcącego nic trudnego. Wybraliśmy atrakcje, które zachwycą zarówno dużych, jak i małych.

Słowiński Park Narodowy - najdzikszy teren wybrzeża w Polsce. Główną atrakcją są tu oczywiście największe w środkowej Europie ruchome wydmy. Ich rozmiary dochodzą nawet do 50 m. Park to również miejsce zamieszkania dla ponad dwustu gatunków ptaków. Do plecaka warto więc zabrać lornetkę.

Góry Świętokrzyskie - najstarsze i najniższe góry w Polsce. Jeśli chcesz zaszczepić w dziecku pasję do trekkingu, to dobrze zrobić to właśnie tutaj. Szlak na Łysicę nie jest szczególnie wymagający. To magiczne miejsce owiane legendami o sabatach czarownic.

City break po polsku - czyli krótki wypad do miasta. Kraków, Gniezno, Gdańsk, Zamość - te miasta nawet przy zamkniętej gastronomii zachwycają swoją architekturą oraz zabytkami. Zwiedzanie ich wcale nie musi być nudne. Do wyboru mamy różne trasy tematyczne.

Mazury - plaża i sporty wodne. Do wakacji zostały jeszcze dwa miesiące, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już teraz zafundować sobie ich namiastkę i poćwiczyć budowanie zamków z piasku.

Zobacz wideo: Ministerstwo Zdrowia apeluje o odpowiedzialność w czasie majówki

Zobacz też:

31-latek ma najwyższy w Polsce dług alimentacyjny. Kwota zaległości jest szokująca

Dobytek pani Teresy spłonął w sylwestra, strażacy i sąsiedzi postawili jej nowy dom. Za swoją postawę otrzymali Pozytywkę

Światowy Dzień Książki: Polacy najchętniej czytają kryminały. Który autor cieszy się największą popularnością?

Autor: Mateusz Łysiak

Pozostałe wiadomości