Podróże

Filadelfia – miejsca, które warto zobaczyć

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Filadelfia to miasto położone na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jakie są jego największe atrakcje?

Filadelfia to miasto o burzliwej historii. Dzisiejsze tereny tego miasta zamieszkiwało plemię Delawarów, a także Holendrzy, Brytyjczycy i Szwedzi. W 1681 roku Karol II Stuart przyznał prawa do tego terytorium Williamowi Pennowi, który utworzył stan Pensylwania. Filadelfia jest dziś największym miastem tego stanu i piątym w skali całego kraju. Czy warto odwiedzić Filadelfię podczas wycieczki po Stanach Zjednoczonych? Oczywiście, że tak!

Z czym kojarzy się Filadelfia? Miłośnicy kina z całą pewnością pamiętają 68-stopniowe schody prowadzące do filadelfijskiego Muzeum Sztuki, po których wbiegał Sylvester Stallone w filmie Rocky Balboa – dzięki tej kultowej scenie schody stały się rozpoznawalne przez ludzi z całego świata. W Filadelfii można jednak zobaczyć znacznie więcej!

Filadelfia – miasto braterskiej miłości

Nazwę miasta wymyślił William Penn. Pochodzi ona od dwóch greckich słów: philos – ‘kochający’ oraz adelphos – "brat". W odniesieniu do Filadelfii można więc spotkać się z określeniem “miasto braterskiej miłości”. Mieszkańcy Filadelfii często nazywają swoje miasto pieszczotliwym zdrobnieniem Philly . Filadelfia, a dokładniej znajdujący się w jej centrum Independence Hall, jest miejscem wyjątkowym dla Amerykanów – to właśnie tam 4 lipca 1776 roku została podpisana Deklaracja Niepodległości.

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik Źródło: Dzień Dobry TVN

Filadelfia – co warto zobaczyć?

Filadelfia nie przypomina swoim klimatem innych dużych miast Stanów Zjednoczonych. Chociaż jest piątym pod względem wielkości miastem w USA, jej charakter bardziej kojarzy się z mniejszymi, bardziej klimatycznymi miasteczkami. Jakie atrakcje kryje Filadelfia?

Zabytki Filadelfii odsyłają do najwcześniejszych wydarzeń związanych z powstaniem Stanów Zjednoczonych. Najważniejszym miejscem w Filadelfii, nazywanym jej sercem, jest Narodowy Park Niepodległości. Zwiedzanie Filadelfii najlepiej zacząć właśnie od niego. W Parku Niepodległości znajduje się Independence Hall – miejsce niezwykle ważne dla historii niepodległych Stanów Zjednoczonych. Niedaleko znajduje się Congress Hall, który pełnił niegdyś rolę sądu. Warto zobaczyć również Stary Ratusz pochodzący z XVIII wieku. Co ciekawe, z powodu umowy między architektami w mieście przez bardzo długi czas budynek ten był najwyższy w całej Filadelfii. Zgodnie uznano, że żadna inna budowla nie powinna go przewyższać. W 1987 r. wybudowano jednak wieżowiec Liberty Place. Mieszkańcy miasta są przekonani, że właśnie z tego powodu Filadelfia nie może się poszczycić spektakularnymi zwycięstwami swoich drużyn sportowych – koszykarskiej, hokejowej, futbolowej i bejsbolowej.

Stare miasto zachwyca turystów uliczkami ułożonymi w kształt szachownicy. Znajduje się tu Elfreth’s Alley – najstarsza ulica w USA, która jest nieprzerwanie zamieszkana. Można tam zobaczyć domy z XVIII wieku, a niektóre nawet zwiedzić wewnątrz.

Ulice Filadelfii skrywają wiele tajemnic. Będąc przy Arch Street, warto zatrzymać się na chwilę przed domem z numerem 239. Dlaczego? Według niektórych źródeł to właśnie tam Betsy Griscom Ross uszyła sztandar z gwiazdami, który stał się flagą Stanów Zjednoczonych.

Ciekawa jest również 5th Street, a dokładnie budynek, w którym mieściła się siedziba Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego założonego przez Benjamina Franklina. Przez kilka miesięcy w dyskusjach Towarzystwa brał czynny udział Tadeusz Kościuszko, który mieszkał przy Pine Street 301. Jego dom jest dziś muzeum, w którym można zobaczyć, jak mieszkał Kościuszko w 1776 roku.

Inne atrakcje Filadelfii

Christ Church to kościół na Starym Mieście, do którego często przybywają turyści, aby zobaczyć nagrobki ważnych osób obecnych przy podpisywaniu Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Ciekawą atrakcją Filadelfii jest również Wolna Biblioteka Filadelfii, gdzie znajdują się tabliczki z pismem klinowym, których pochodzenie datowane jest na 3000 lat p.n.e. W Filadelfii warto zobaczyć też stanowe więzienie (nieczynne od 1971 roku) w którym karę odbywał m.in. Al Capone. Znana jest również historia uciekiniera – Willa Suttona, który wykopał pod więzieniem długi tunel, umożliwiający mu ucieczkę.

Klimat Filadelfii

Filadelfia położona jest na granicy wilgotnego klimatu podzwrotnikowego. Pogoda w Filadelfii nie każdemu przypadnie do gustu. Przede wszystkim częste są tu opady deszczu – szacuje się, że na miesiąc przypada od dziewięciu do jedenastu deszczowych dni. Lata są upalne i duszne, a wiosna i jesień – łagodne. Pora zimowa jest dość chłodna, jednak temperatury rzadko spadają poniżej –20st. C. Czas w Filadelfii określa się na – 5 godzin względem tzw. czasu uniwersalnego (UTC).

Filadelfia słynie z przyjaznej atmosfery i wielu ciekawych muzeów. Jeżeli planujesz zwiedzanie Ameryki Północnej, z pewnością Filadelfia powinna znaleźć się na liście miast do zwiedzenia!

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jon Lovette/Getty Images

Pozostałe wiadomości