Skąd nieletni biorą alkohol?

Zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować jedynie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Najnowsze badania pokazują jednak, że ogromny odsetek młodych Polaków nie ma większych trudności z dostępem do alkoholu. Jak jest w praktyce? Odpowiedź na to pytanie poznamy dzięki prowokacji dziennikarskiej reportera Dzień Dobry TVN Michała Nobisa oraz goszczących dziś w studiu specjalistów: Sylwestra Soćko i Natalii Tur.

Statystyczny polski nastolatek przechodzi inicjację alkoholową w wieku około 12 lat. Jak wynika z badań CBOS – w przypadku aż 68% za sytuację tę odpowiada osoba dorosła – na ogół jest to albo jeden z domowników, albo znajomych, którzy kupują lub częstują nieletniego napojem wyskokowym. Okazuje się jednak, że im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia.

Kultura picia

W Polsce panuje powszechne przyzwolenie na spożywanie alkoholu, a jego nadużywanie postrzega się częściej jako coś zabawnego, aniżeli szkodliwego. Spożywanie alkoholu przy okazji ważnych uroczystości, spotkań towarzyskich czy nawet do obiadu oswaja dzieci z jego obecnością i modeluje ich przyszłe zachowania. Picie napojów wyskokowych spotyka się ze społeczną akceptacją i zrozumieniem niezależnie od tego, czym jest motywowane – świętowaniem, nudą czy smutkiem.

Problem z uzależnieniem

Jak zauważył Sylwester Soćko - terapeuta uzależnień, młodzież częstokroć mierzy się z licznymi problemami, z którymi nie potrafi samodzielnie sobie poradzić. Przykładem mogą być tu: stres, rywalizacja, czy presja - zarówno rówieśnicza, jak i ze strony dorosłych. Żeby nie myśleć o kłopotach, wielu nastolatków sięgają po alkohol, który jest tani, łatwo dostępny i społecznie akceptowalny.

Sposobem na opanowanie problemu spożywania napojów wyskokowych przez nastolatków może być jasne sprecyzowanie zasad i reguł dotyczących alkoholu oraz szczera rozmowa, w której rodzice przestrzegą ich przed skutkami i niebezpieczeństwami wynikającymi z jego nadużywania.

Zobacz też:

Jak zrobić wytrawne wino z aronii z dodatkiem jabłek?

Co pokaże alkomat po zjedzeniu cukierków z alkoholem?

Gorzów Wielkopolski. Pijana 10-latka na placu zabaw. Policja wyjaśnia sprawę

Autor: Bernadetta Jeleń

podziel się:

Pozostałe wiadomości