Matura 2023 z nowym systemem oceniania. Co dokładnie się zmieni?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
gazeta.pl
Maturalny stres
Maturalny stresDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Uczniowie ostatnich klas liceów i techników już niedługo przystąpią do egzaminu maturalnego. Wielu z nich z całą pewnością odetchnie z ulgą na wiadomość, że Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zdecydowała się zmienić - na korzyść ucznia - system oceniania prac. Co będzie brane pod uwagę i jak będą przyznawane punkty?

Matura 2023. Nowe zasady oceniania prac

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) dokładnie przyjrzała się wynikom próbnych matur przeprowadzonych w marcu oraz w grudniu 2022 roku i postanowiła inaczej podejść do oceniania prac. Najwięcej zmian dotyczy egzaminu z języka polskiego. Co dokładanie się zmieni? Otóż uczniowie, którzy chcą zdawać przedmiot na poziomie podstawowym w wypracowaniu będą musieli odwołać się tylko do jednego dzieła literackiego, wcześniej należało odnieść się do dwóch pozycji.

Dodatkowo zdający będą mogli popełnić więcej błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych. Zero punktów otrzyma maturzysta, który popełni 26 (lub więcej) błędów językowych (poprzednio 18 błędów), 5 (lub więcej) błędów ortograficznych (wcześniej mogły być maksymalnie 4) oraz 17 (lub więcej) błędów interpunkcyjnych (wcześniejszy limit to 9). Te same zasady będą obowiązywały również przy ocenianiu prac uczniów, którzy zdecydowali się na poziom rozszerzony.

Warto też dodać, że zmniejszyła się liczba lektur, które maturzysta powinien znać oraz liczba pytań z listy jawnej - z 227 spadła do 110.  

Matura 2023. Jak będzie oceniania matematyka i języki obce?

Zmiany wprowadzone przez CKE obejmą też matematykę oraz języki obce. W pierwszym przypadku zmniejszono liczbę zadań zamkniętych innego typu niż zadania wyboru wielokrotnego, m.in. zadań prawda/fałsz czy zadań na dobieranie.

Natomiast z egzaminu z języka obcego znikną zadania otwarte, które sprawdzały rozumienie ze słuchu. W ich miejscu pojawią się pytania otwarte prawda/fałsz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Siriporn Wongmanee/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości