Parenting

Ferie zimowe w województwie pomorskim. Kiedy wypadają i co warto zwiedzić?

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
travelist.pl
Mama z córką w zimowej scenerii

Ferie zimowe to idealny czas na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby odwiedzić nowe miejsca. Kiedy ferie wypadają w województwie pomorskim i co warto zwiedzić w regionie? Jak można spędzić czas z dzieckiem?

Kiedy wypadają ferie w województwie pomorskim?

Ferie zimowe w województwie pomorskim zaczynają się 12 lutego i trwają do 27 lutego. W tym samym czasie uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i śląskiego, będą mieli przerwę od zajęć lekcyjnych. W tym roku powrócono do podziału przerwy zimowej na województwa. Ma to na celu odciążenie miejsc turystycznych, zmniejszenie szansy na zarażenie się koronawirusem oraz umożliwienie wygodnego odpoczynku uczniom z całej Polski. 

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Atrakcje na ferie w województwie pomorskim

Co można robić z dzieckiem podczas ferii w województwie pomorskim? Zdecydowanie warto przejść się po gdańskiej starówce, a w weekend pobuszować na targach staroci. W Sopocie warto odwiedzić molo i znajdujące się w pobliżu lodowisko. Można skorzystać z zajęć nauki jeżdżenia na łyżwach lub po prostu oddać się przyjemnemu ślizganiu się po lodzie.

Na Łysej Górze, jak pogoda dopisze, można wybrać się na sanki, a może nawet i narty. Jeżeli jednak tęskno nam za latem to warto wybrać się do aquaparku w Sopocie i Redzie. To świetny sposób na odprężenie się w strefie SPA i szaleństwo na zjeżdżalniach dla najmłodszych. Ciekawą opcją jest również wyjście do Akwarium Gdyńskiego oraz odwiedzenie Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum, w których dzieci mogą bawić się w nieco bardziej naukowy sposób.

Podczas ferii nie powinno też zabraknąć wizyt w muzeum. Współcześnie odchodzi się od nudnego sposobu przedstawiania eksponatów, a w placówkach w okresie przerwy od zajęć organizowane są różnego rodzaju warsztaty. W samym Gdańsku warto odwiedzić Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Ośrodka Kultury Morskiej czy Muzeum Emigracji. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu na ferie, to warto sprawdzić lokalne domy kultury, w których często organizowane są półkolonie i dodatkowe zajęcia w tym czasie.

Co warto zwiedzić w ferie w pomorskim?

Województwo pomorskie pełne jest wielu ciekawych atrakcji, które warto odwiedzić w trakcie ferii. Nad samym morzem warto odwiedzić Dolinę Charlotty - krajnę bajek, w której przygotowanych jest wiele atrakcji dla najmłodszych i ich rodziców, Osadę Średniowieczną Sławutowo, Park Ewolucji, Kaszubski Park Miniatur.

Świetnym sposobem jest także zwiedzenie wszystkich plaż na wybrzeżu, które ciągną się od Gdańska aż do Sopotu. W województwie dostępne są również groty, które można zwiedzić, np. Mirachowskie, położone nieco dalej od nabrzeża czy Groty Szeptów znajdujące się w Parku Oliwskim, w Gdańsku. Podobnym miejscem jest także Jaskinia Bajka, która może być ciekawym miejscem do odwiedzenia. Co ciekawe, na terenie województwa pomorskiego znajdują się aż dwa kamienne kręgi - Węsiory i na terenie Rezerwatu Przyrody w Odrach. Takie miejsca uznawane są za pełne mocy.

Fani architektury powinni przejść się po starym mieście Gdańska, ale może ich również zainteresować Baszta Czarownic w Słupsku. Pomorskie to także święty region do zwiedzania pałaców. Z ruin warto wybrać się do Karżniczka, a z odrestaurowanych: Pałac Biskupi, w Starej Janie oraz Leśnej Janie. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: travelist.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Iakushev/Getty Images

Pozostałe wiadomości