Fioletowy motyl przy łóżeczku niemowlęcia. Co oznacza ten symbol w szpitalu?

Fioletowy motyl
Fioletowy motyl przy łóżeczku niemowlęcia. Co oznacza ten symbol w szpitalu?
Źródło: Moment RF/Getty Images
Fioletowy motyl to nie jest ozdobna naklejka bez znaczenia. To symbol ulotności i straty. Naklejony na łóżeczko w szpitalu lub inkubatory oznacza, że dane dziecko urodziło się z mnogiej ciąży, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. Niemowlę straciło brata lub siostrę, a rodzice – inne dziecko. Symbol znany jest na całym świecie, także w Polsce.

Co symbolizuje fioletowy motyl w szpitalu?

Na oddziałach położniczych można zauważyć naklejki przedstawiające fioletowe motylki, przyklejone do dziecięcych łóżeczek, wyhaftowane na kocykach czy wykonane na szydełku. Do niedawna symbol ten był znany głównie za granicą, ale coraz częściej możemy go zobaczyć również w Polsce.

Co wpływa na rozwój dziecka?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Jak wspomagać rozwój ruchowy malucha?
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Bawimy się we… wspomaganie rozwoju ruchowego malucha
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Wpływ tańca na rozwój dziecka
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Fioletowy motyl symbolizuje bolesną stratę rodziców oczekujących narodzin dzieci z ciąży mnogiej, z której przeżywa tylko jedno z nich. Ma on na celu zapewnienie komfortu psychicznego rodzicom, aby nie musieli konfrontować się z trudnymi pytaniami, gratulacjami lub kondolencjami. 

W jakim celu powstał symbol fioletowego motyla?

Symbol fioletowego motyla powstał na kanwie historii, która wydarzyła się w Wielkiej Brytanii. Para Millie Smith i Lewis Cann oczekiwali narodzin swoich córek bliźniaczek. Jedna z dziewczynek, Callie, urodziła się zdrowa. Jej siostrzyczka, Skye, zmarła kilka godzin po porodzie. Przyszła na świat z wrodzoną wadą – bezmózgowiem.

Kilka dni później kobieta spotkała się z niestosowną uwagą ze strony młodych rodziców, którzy zajmowali się swoim zdrowymi bliźniakami. Powiedzieli, że powinna się cieszyć, że nie jest matką bliźniaków, bo będzie musiała wykarmić tylko jedno dziecko. Millie dogłębnie zraniona wybiegła z pokoju i rozpłakała się, słowa ugrzęzły jej w gardle, nie była w stanie wrócić i wyjaśnić swojej reakcji.

Wtedy poczuła, że potrzebny jest uniwersalny symbol, który pozwoli ochronić rodziców w żałobie przed bolesnymi pytaniami czy serdecznymi gratulacjami innych matek i ojców, które w tym wypadku byłyby bardzo nie na miejscu.

Dla rodziców powrót do bolesnych doświadczeń oraz rozdrapywanie świeżej rany jest zbyt trudnym i traumatycznym przeżyciem. Zatem widząc fioletowego motylka, warto pamiętać, żeby zachować się stosownie i powstrzymać od nietaktownych komentarzy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości