Dziecko

Ferie zimowe w małopolskim. Sprawdź, kiedy są i co warto zwiedzić?

Dziecko

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
polskapogodzinach
Osoby bawiące się na śniegu

Małopolska to region blisko gór, zatem jest w nim wiele typowych zimowych atrakcji. Sprawdź, kiedy wypadają ferie zimowe w Małopolsce w 2022 roku i co warto tam zwiedzić. Na jakie atrakcje warto się wybrać?

Kiedy są ferie zimowe w województwie małopolskim?

Ferie zimowe w województwie małopolskim wypadają od 17 do 30 stycznia 2022 roku. W tym samym czasie będą miały wolne także województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie. W przeciwieństwie do zeszłego roku, w 2022 ferie zostały ponownie rozdzielone dla poszczególnych województw, co ma na celu rozładowanie ruchu turystycznego oraz stworzenie możliwości odpoczynku dla wszystkich uczniów polskich szkół. 

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Atrakcje na ferie zimowe w województwie małopolskim

W stolicy małopolski - Krakowie, można wziąć udział w wielu wydarzeniach organizowanych w związku z feriami, są to między innymi spotkania ze zwierzętami w krakowskim ZOO, zimowiska tematyczne, np. filmowe, futbolowe, a także artystyczne warsztaty w Muzeum Narodowym. Także w mniejszych miastach lokalne Domy Kultury organizują specjalne zimowiska, warto więc sprawdzić ofertę najbliższych placówek, gdyż może znaleźć się idealna okazja na dodatkowe zajęcia dla naszej pociechy. Osoby zainteresowane feriami w Krakowie mogą sprawdzić aktualną ofertę na stronie miasta: pik.krakow.pl (Punkt Informacji Kulturalnej).

W Małopolskiem jest także wiele niedużych, lokalnych stoków narciarskich, nie trzeba często daleko jechać, aby móc poszusować i poczuć magię zimy. Niektóre obiekty oferują nawet darmowy dojazd. Aby znaleźć najbliższy ośrodek wystarczy wpisać w Google Maps "stoki narciarskie małopolska" i wyskoczą wszystkie możliwe opcje. Wystarczy wybrać najbliższy, sprawdzić, jak można się do niego dostać i co jest w ofercie. 

Co warto zwiedzić w ferie w województwie małopolskim?

Rodziny preferujące zwiedzanie miast, w Małopolsce będą miały wiele do wyboru, między innymi sam Kraków, ale także Bochnię, Krynicę Zdrój, Lanckoronę, Muszynę, Niepołomicę, Tarnów, Wieliczkę, Wygiełzów, Zalipie czy słynne Zakopane. Kopalnie soli można zwiedzać nie tylko w Zakopanem, ale także w Bochni, która została wpisana na listę UNESCO. W Krynicy skorzystać można z wód zdrojowych, ale także zwiedzić agroturystyczne atrakcje i zabytki architektury. Jeżeli ktoś ma ochotę na galicyjski klimat, koniecznie trzeba odwiedzić Lanckoronę, w której podziwiać można drewnianą architekturę i ruiny zamku.

Muszyna, podobnie jak Lanckorona, słynie z drewnianej architektury, która została wpisana na listę UNESCO. Warto się tutaj wybrać na długie zimowe spacery (zwłaszcza, że dzień staje się coraz dłuższy), a jeśli zima nie będzie łaskawa i nie będzie mrozów ani śniegu - to warto wybrać się w okolicy na rower! Z kolei Wygiełzów warto odwiedzić ze względu na Nadwiślański Park Etnograficzny, a także ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec, które można zwiedzić. Z kolei dla fanów gier komputerowych obowiązkowym punktem będzie Zalipie, które posłużyło jako inspiracja do wsi z gry Wiedźmin. 

Osobom, które lubią naturę, polecamy odwiedzenie jednego z licznych parków narodowych, które znajdują się na terenie Małopolski. Liczne ścieżki piesze i rowerowe mogą być świetnym sposobem na odpoczynek za miastem. Parki, które warto zwiedzić to: Ojcowski Park Narodowy, Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Magurski Park Narodowy oraz Dolinki Krakowskie, Pustynia Błędowska, Podgórze Rożnowskie czy Beskid Sądecki lub Niski. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: polskapogodzinach

Źródło zdjęcia głównego: molchanovdmitry/Getty Images

Pozostałe wiadomości